Międzynarodowa Konfederacja Przemysłu Papierniczego (CEPI) opublikowała szacunkowe dane na temat rynku papieru i tektury w 2016 roku. Światowa produkcja papieru i tektury była o 0,8% większa niż w roku 2015 i osiągnęła poziom 410 mln ton. Natomiast w krajach członkowskich CEPI spadła o 0,1% rok do roku i wyniosła około 91 mln ton. Spadek produkcji nastąpił również w Stanach Zjednoczonych (-1%) i Kanadzie (-1,8%). Na przeciwnym biegunie, gdzie odnotowano najwiekszy wzrost produkcji znalazła się Rosja (+ 3,8%), Indie (+2.9 %) i Chiny (+ 2,9%). W krajach CEPI w 2016 roku zużycie papieru i tektury wzrosło o ok. 1%, co, przy spadku produkcji, oznacza większy import.
Do CEPI w 2016 roku należały Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.
Głównym powodem spadku, jest zmniejszający się już od dłuższego czasu, rynek papieru i tektury graficznej. Spadek łącznie szacuje się na 3,7%, a np. produkcja papieru gazetowego spadła o 6,4%. Dla odmiany, produkcja papieru i tektury do opakowań rośnie. Szacunkowo był to wzrost o około 2,3% w stosunku do roku 2015. Produkcja tektury do opakowań transportowych i kartonów z tektury falistej wzrosła o 2,2%, tektury stosowanej do produkcji małych pudełek o 2,8%, a produkcja papieru do pakowania, używanego przede wszystkim do produkcji toreb papierowych, o 1,2%. Całkowity udział gatunków opakowaniowych w rynku papieru i tektury wyniósł 50,1%, w 2015 roku było to 49%. Wzrosła także produkcji papierów higienicznych, o około 1,8% w stosunku do 2015 roku.
W krajach CEPI wzrosła produkcja pulpy drzewnej o ok. 0,7%, (przy wzroście światowej produkcji o 2,5%), spadło natomiast wykorzystanie papieru z recyklingu o około 0,3%.
Pełne dane z przemysłu papierniczego za 2016 r. będą dostępne prawdopodobnie dopiero w lipcu 2017 r.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]