Dla klienta kupującego jakiś produkt, najważniejszy jest on sam, a nie opakowanie, które go chroni. Jednak docenia on rolę opakowania. Wie, że aby produkt był odpowiedniej jakości, ważne jest, jak i w co jest zapakowany. Obecnie klienci zwracają również uwagę na to czy opakowanie, oprócz tak ważnych funkcji jak ochrona produktu przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, spełniają wymagania ekologiczne.
I tu jest ogromne pole do rozwoju i wdrażania innowacji. Współczesnym opakowaniom, czy to wykonanym z tektury, czy z innego materiału stawiane są coraz wyższe wymagania jakościowe i przydzielane nowe zadania. Najważniejszym oczywiście, jest chronić pakowany produkt przed zmniejszeniem wartości użytkowej. Najbardziej odnosi się to do produktów branży spożywczej i także tu obserwujemy największy rozwój innowacji. Tworzywo, z którego wykonane jest opakowanie, musi być przyjazne człowiekowi, ale także zapewniać przechowywanej żywności jak najdłuższy czas świeżości, dzięki czemu zmniejszy się marnowanie żywności, co jest dużym problemem w krajach rozwiniętych.
Tektura, która jeszcze kilka, kilkanaście lat temu znajdywała zastosowanie głównie jako opakowanie zbiorcze, teraz po wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań stała się np. podstawowym tworzywem do wytwarzania opakowań na mleko. I coraz śmielej wkracza na inne tereny w branży spożywczej, dotychczas zarezerwowane dla tworzyw sztucznych i szkła. Dzięki nowym technologiom, zyskała właściwości które pozwalają stosować ją z powodzeniem w dziedzinach, które jeszcze jakiś czas temu, były dla niej niedostępne.
Inne wymagania stawiają opakowaniom producenci i sklepy. Dla nich równie ważne jest aby zapewniało ono łatwość składowania, transportu oraz sprzedaży. Powinno także stanowić nośnik informacji o właściwościach produktu i sposobie jego użytkowania, jak również dobrze promować zawartość. Na tym polu tektura również charakteryzuje się dobrymi właściwościami, łatwość wykonania wysokiej jakości nadruków, odpowiednia sztywność i lekkość, sprawiają, że staje się ona podstawowym materiałem również w branżach pozaspożywczych.
I ostatnia kwestia, ekologia. Pod tym względem, karton jest liderem, i prawdopodobnie jeszcze długo, a być może na zawsze, pozostanie. Opakowania z innych materiałów oczywiście poprawiają się, ale do osiągnięcia poziomu tektury, jeszcze daleka droga.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]