21 marca EURACTIV przy wsparciu FEFCO (stowarzyszenie europejskich producentów tektury falistej) zorganizowało debatę na temat roli opakowań w gospodarce obiegowej. Uczestniczyło w niej około 80 przedstawicieli władz Unii Europejskiej, organizacji pozarządowych, przemysłu i innych, m.in. Kestutis Sadauskas, dyrektor Circular Economy and Green Growth Komisji Europejskiej. Jednym z najważniejszych punktów dyskusji była analiza decyzji Parlamentu Europejskiego na temat pakietu ws. odpadów (Waste Package).
FEFCO zarekomendowało recykling jako najlepsze rozwiązanie dla przemysłu papieru i tektury. Recykling powinien być bardziej doceniany, dostrzegany i wspierany przez rządy poszczególnych krajów, Unię Europejską oraz organizacje pozarządowe. Używanie biomateriałów takich jak papier i tektura jest korzystne z każdego punktu widzenia – gospodarczego, ekologicznego i społecznego.
W podsumowaniu można było stwierdzić, że w tej branży gospodarka obiegowa już istnieje. Opakowania z tektury falistej i papieru są zbierane i poddawane recyklingowi w całej Europie. Oczywiście sytuację można jeszcze poprawić, poprzez zwiększenie selektywnej zbiórki papieru i tektury, tak aby wykorzystać każde włókno, które zamiast trafiać do śmieci, mogło być skierowane do powtórnego wykorzystania. Opakowania tekturowe już czynią najlepszy użytek z surowców wtórnych, przetwarzają je do ponownego użytku.
Podczas forum FEFCO uruchomiło kampanię społeczną „Circular by Nature” promującą ideę recyklingu, oraz prezentującą opakowania tekturowe jako najlepsze rozwiązanie dla gospodarki obiegowej. Więcej na temat kampanii można dowiedzieć się pod adresem www.fefco.org/circular-by-nature.
Żródło: www.fefco.org
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]