Co można zrobić z tektury? Większość z nas powie pudełka, bo w tym kierunku najczęściej podążają skojarzenia, może jeszcze ktoś wspomni o okładkach do książek, ale więcej zastosowań trudno pewnie będzie wymyślić. A tektura to bardzo uniwersalny materiał, znajdujący zastosowanie w wielu dziedzinach. Przykładem, trzeba przyznać dość specyficznym, jest tekturowy rower.
I nie tylko wygląda jak rower, ale jest w pełni funkcjonalny, nadający się do użytku, wytrzymały i odporny na deszcz. Nazywa się Alfa, a jego twórcą jest izraelski inżynier Izhar Gafni. Prace nad stworzeniem tekturowego roweru trwały prawie 3 lata. Rower wygląda tak, jakby został zbudowana z jakiegoś polimeru, a nie tektury. A jednak. Szprychy, felgi i rama są wykonane z kartonu, zabezpieczonego lakierem przed wilgocią. Jako łańcuch wykorzystano samochodowy pasek rozrządu (nie wymaga konserwacji). Pedały powstały z plastikowych butelek z recyklingu. Rower niemal w całości wykonano z materiałów odpadowych, więc jest produktem bardzo ekologicznym.
Alfa waży 9 kilogramów, a może nim jeździć osoba o wadze nawet 24-krotnie większej i nie przez chwilę, a przez wiele lat. Największą jednak zaletą roweru z tektury jego cena. Szacuję się, że przy masowej produkcji cena jednego egzemplarza wyniesie 9-12 USD, a w wersji dziecięcej nawet 5 USD. Do roweru można zamontować także mały silnik, w ten sposób powstaje motorower, który jeszcze bardziej zwiększa mobilność.
Obecnie Izhar Gafni poszukuje funduszy na wdrożenie swojego projektu do produkcji. Uważa on, że Alfa może zrewolucjonizować transport, zwłaszcza w krajach rozwijających się i przyczynić się do skoku cywilizacyjnego. W krajach afrykańskich, gdzie nie ma dróg, a odległości do szkół są ogromne, wiele dzieci jest pozbawione możliwości nauki. Wyposażenie je w takie rowery, pozwoliłoby im na docieranie do szkół, a więc zwiększyłoby szansę na rozwój zarówno osobisty, jak i gospodarczy całego kraju. A rower z tektury jest tańszy niż np. autobus, dowożący dzieci do szkół, i nie wymaga inwestycji w infrastrukturę drogową.
Izhar Gafni to entuzjasta, ale nie postać anonimowa. Wcześniej zaprojektował już wiele maszyn nagradzanych za innowacyjność. Na pomysł budowy roweru z tektury wpadł, gdy usłyszał o udanej próbie zbudowania łódki z tektury. Mimo, opinii wielu inżynierów, którzy uznakli jego pomysł za nierealny, nie zrezygnował. I tak powstała Alfa.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]