Produkcja butelki z bio surowców, takiej aby nadawała się do napojów gazowanych i alkoholowych, to ogromne wyzwanie technologiczne. Butelka musi wytrzymać ciśnienie wewnętrzne, być hermetyczna, a jej kształt i objętość muszą być dostosowane do wymogów poszczególnych producentów. Papier ma całkiem inne właściwości fizyczne niż plastik, dlatego dodatkowym wyzwaniem jest produkcja opakowania na tyle mocnego, aby było bezpieczne w transporcie i przechowywaniu. Papierowa butelka nie może również wpływać na smak i jakość napojów w niej zawartych.
Stworzenia takiej butelki podjęły się producent opakowań z tworzyw sztucznych – firma ALPLA oraz szwedzki producent papieru BillerudKorsnäs. Wspierają ich w tym projekcie firmy Coca-Cola, Carlsberg, L’Oréal i Absolut. W obecnej, pierwszej generacji butelek papierowych, wewnętrzna warstwa barierowa wykonana jest z polimerów PET lub rPET. Druga generacja ma mieć tę warstwę z bio-pochodnego PEF, który jest w trakcie opracowywania. Celem projektu jest jednak, aby trzecia generacja była prawdziwą biobutelką, wykonaną z drewna i w 100% nadającą się do recyklingu, która będzie mogła ulec naturalnemu i nieszkodliwemu rozkładowi, jeśli przez przypadek trafi do środowiska naturalnego. Pod tym względem ma być jak papier i tektura.
Wkrótce Coca-Cola zamierza przetestować pierwszą generację butelki na rynku węgierskim. Pozwoli to ocenić, jak prototyp papierowej butelki sprawdza się jako opakowanie oraz co myślą o nim konsumenci. To też będzie ważny krok w kierunku ograniczenie ilości szkodliwych odpadów. Jednak opakowanie papierowe, nawet w pełni biodegradowalne, nie zwalnia nas z odpowiedniego postępowaniem z nim po użyciu – nadal obowiązuje segregacja i recykling. Bo ekologiczne opakowanie nie jest wprawdzie szkodliwe dla środowiska, ale jest także wartością, którą można ponownie wykorzystać. To od na zależy, czy zużyte opakowania staną się surowcem czy tylko odpadem.
Branża opakowaniowa szybko się zmienia i nieustannie poszukuje rozwiązań, które zminimalizują ich negatywny wpływ na środowisko, jednak każda innowacja wymaga nakładu pracy i współpracy wielu podmiotów. Bio-pochodna i nadająca się do recyklingu butelka papierowa jest przykładem na to, że branży opakowań zależy na zrównoważonym rozwoju i dąży do tego w szybkim tempie.
Udostępnij
Udostępnij
Nowe Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie przemieszczania odpadów (EU Waste Shipment Regulation – WSR 1157/2024) budzi poważne obawy wśród przedstawicieli sektora recyklingu. Europejska Konfederacja Przemysłu Recyklingowego (EuRIC) stanowczo apeluje o natychmiastowe wydłużenie terminów wynikających z tego rozporządzenia, aby zapobiec destabilizacji rynków recyklingu oraz utracie konkurencyjności europejskiego przemysłu recyklingowego. Szczególnie zagrożony jest sektor recyklingu papieru i […]
Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI) reprezentuje sektor celulozowo-papierniczy w Europie, zrzeszając 19 krajowych organizacji branżowych i niemal 860 zakładów produkcyjnych. Przemysł ten zatrudnia ponad 175 000 osób, generując przychody rzędu 100 miliardów euro rocznie. CEPI w pełni popiera unijny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku i podejmuje działania na rzecz gospodarki cyrkularnej, w tym […]
E-CO BOX to innowacyjne opakowanie wysyłkowe stworzone z myślą o wymaganiach współczesnej branży e-commerce. W odpowiedzi na potrzeby firm poszukujących skutecznych, estetycznych i ekologicznych rozwiązań pakowania, ten produkt łączy nowoczesne technologie z wygodą użytkowania.
W świecie handlu detalicznego coraz większe znaczenie odgrywa optymalizacja procesów logistycznych i sprzedażowych, szczególnie w kontekście dynamicznie zmieniających się oczekiwań konsumentów. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest właściwe zarządzanie opakowaniami. To właśnie w tym obszarze niezwykle pomocnym narzędziem okazuje się „The Blue Book” – publikacja wydana przez Efficient Consumer Response (ECR) Executive Board. Nazywana […]