Produkcja butelki z bio surowców, takiej aby nadawała się do napojów gazowanych i alkoholowych, to ogromne wyzwanie technologiczne. Butelka musi wytrzymać ciśnienie wewnętrzne, być hermetyczna, a jej kształt i objętość muszą być dostosowane do wymogów poszczególnych producentów. Papier ma całkiem inne właściwości fizyczne niż plastik, dlatego dodatkowym wyzwaniem jest produkcja opakowania na tyle mocnego, aby było bezpieczne w transporcie i przechowywaniu. Papierowa butelka nie może również wpływać na smak i jakość napojów w niej zawartych.

Stworzenia takiej butelki podjęły się producent opakowań z tworzyw sztucznych – firma ALPLA oraz szwedzki producent papieru BillerudKorsnäs. Wspierają ich w tym projekcie firmy Coca-Cola, Carlsberg, L’Oréal i Absolut. W obecnej, pierwszej generacji butelek papierowych, wewnętrzna warstwa barierowa wykonana jest z polimerów PET lub rPET. Druga generacja ma mieć tę warstwę z bio-pochodnego PEF, który jest w trakcie opracowywania. Celem projektu jest jednak, aby trzecia generacja była prawdziwą biobutelką, wykonaną z drewna i w 100% nadającą się do recyklingu, która będzie mogła ulec naturalnemu i nieszkodliwemu rozkładowi, jeśli przez przypadek trafi do środowiska naturalnego. Pod tym względem ma być jak papier i tektura.

Wkrótce Coca-Cola zamierza przetestować pierwszą generację butelki na rynku węgierskim. Pozwoli to ocenić, jak prototyp papierowej butelki sprawdza się jako opakowanie oraz co myślą o nim konsumenci. To też będzie ważny krok w kierunku ograniczenie ilości szkodliwych odpadów. Jednak opakowanie papierowe, nawet w pełni biodegradowalne, nie zwalnia nas z odpowiedniego postępowaniem z nim po użyciu – nadal obowiązuje segregacja i recykling. Bo ekologiczne opakowanie nie jest wprawdzie szkodliwe dla środowiska, ale jest także wartością, którą można ponownie wykorzystać. To od na zależy, czy zużyte opakowania staną się surowcem czy tylko odpadem.

Branża opakowaniowa szybko się zmienia i nieustannie poszukuje rozwiązań, które zminimalizują ich negatywny wpływ na środowisko, jednak każda innowacja wymaga nakładu pracy i współpracy wielu podmiotów. Bio-pochodna i nadająca się do recyklingu butelka papierowa jest przykładem na to, że branży opakowań zależy na zrównoważonym rozwoju i dąży do tego w szybkim tempie.

Udostępnij

Udostępnij