Tektura to nie tylko materiał na opakowania, o czy przekonywaliśmy wielokrotnie. Dziś kolejny przykład ciekawego zastosowania tektury i to z własnego podwórka. CARDBLOCKS to dwa elementy – klocek o oryginalnej konstrukcji i specjalny łącznik, razem umożliwiają tworzenie niezwykłych form przestrzennych. To polski patent i krajowa produkcja, a że klocki powstają z kartonu, to także produkt przyjazny środowisku.
Twórcą klocków jest inżynier ochrony środowiska Piotr Nawracała, zawodowo zajmujący się projektowaniem nietypowych opakowań oraz przyrządów z kartonu i tektury. Klocki, jak sam mówi, są konsekwencją badań nad opakowaniami z kartonu o dowolnym kształcie oraz pojawieniem się wnuczki w rodzinie. To dla niej dziadek wymyślił klocki.
Okazało się jednak, że stworzony system elementów konstrukcyjnych z tektury, ma ogromy potencjał dla odbiorców w każdym wieku. Z płaskiego arkusza kartonu można budować elementy o praktycznie dowolnym kształcie. Klocki rozwijają umiejętność tworzenia konstrukcji, uczą eksperymentowania i szukania rozwiązań, a przy tym są doskonałą rozrywką, która rozwija inwencję twórczą i pobudza kreatywność.
Kartonowe klocki konstrukcyjne CARDBLOCKS to alternatywa dla plastikowych zabawek. Ich innowacyjność polega na tym, że każdy element musi zostać przez dziecko samodzielnie złożony, a dopasowywanie i łączenie części oraz zginanie płaskich powierzchni, udoskonalają umiejętności manualne dziecka, szczególnie precyzję ruchów dłoni i palców. Rozwijają także koordynację wzrokowo-ruchową oraz pobudzają wyobraźnię przestrzenną, a ponieważ wymagają zaangażowania i skupienia uwagi, to rozwijają również koncentrację.
Można z nich zbudować zamek, domek, most, stolik z krzesełkami lub coś innego – od prostych brył po bardzo złożone konstrukcje, a także przekształcać zrealizowane projekty w coś innego. Klocki przemycają także trochę wiedzy matematycznej – w systemie CARDBLOCKS dostępne są do złożenia kopuła, rotunda, bryły platońskie, a wkrótce również kilka innych klasycznych brył.
Ekologiczne klocki konstrukcyjne CARDBLOCKS produkowane są w Polsce, z tektury typu kraft. Posiadają certyfikaty ekologiczności oraz są całkowicie bezpieczne dla dzieci. Można je składać wiele razy, to nie jednorazowa zabawka, której po złożeniu nie daj się przekształcić. Klocki można kolorować farbami, kredkami czy pisakami, co nada przygotowanej konstrukcji indywidualny charakter. Zainteresowanym ich wypróbowaniem życzymy miłej zabawy.
Źródło: cardblocks.com
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.