Celulozowe absorbery

Kolejny przykład skutecznego zastąpienia plastiku kartonem. Firma Pomona Company opracowała nowy rodzaj absorberów z celulozy o nazwie Pad Eco, które doskonale spełniają swoje zadania, a jednocześnie są wykonane z materiału naturalnego, przyjaznego żywności i środowisku.

No może te absorbery nie do końca są z kartonu, trudno to definitywnie stwierdzić. Tego typu produkty z celulozy uważane są za papier, a jeżeli jest gruby, to za karton, więc może jednak? Nie jest zresztą ważne jak ten materiał nazwiemy. Ważne, że jest naturalny, przyjazny środowisku i wpłynie na zmniejszenie ilości śmieci.

W Polsce miesięcznie zużywa się kilkadziesiąt milionów absorberów. Służą do pochłaniania tzw. odcieków z żywności. Stosuje się je głównie przy pakowaniu mięsa, drobiu i ryb, ale również np. w opakowaniach do miękkich owoców. Klient zauważa je najczęściej dopiero po otwarciu opakowania i wyrzuca do koszy na odpady mieszane.

Tradycyjne absorbery to zewnętrze wykonane z tworzywa sztucznego, zawierające środek absorbujący, głównie celulozę, ale często również chemiczne dodatki zwiększające zdolność wchłaniania. Ze względu na budowę, nie można ich w prosty sposób poddać recyklingowi, a w Europie rocznie zużywa się tysiące ton absorberów. Oznacza to więc tysiące ton śmieci, dla których pozbycia się, nie ma dobrego rozwiązania. Absorber Pad Eco eliminuje ten problem. Jest to produkt wykonany z jednorodnego materiału – celulozy, która rozkłada się w sposób naturalny i nie stanowi zagrożenia dla środowiska.

Nowe technologie pakowania żywności powodują, że odcieki są coraz mniejsze, co pozwala na stosowanie absorberów o mniejszej chłonności. Absorber Pad Eco posiada wytłoczenia w celulozie całkowicie absorbujące odciek z produktu i jednocześnie jest produktem jednorodnym, w pełni naturalnym. Pozwala więc na zastąpienie produktów wielomateriałowych, w których zawarte są tworzywa sztuczne. Rozwiązanie to odpowiada na wymagania środowisk konsumenckich w Europie, dążących do eliminacji z rynku szkodliwych opakowań, zawierających tworzywa sztuczne.

Bookmark the permalink.