Tektura falista jest na tyle uniwersalnym materiałem, że można z niej zbudować nawet dom. Holenderska firma Fiction Factory wprowadziła na rynek produkt, który nazywa się Wikkelhouse (owijany dom), a którego głównym składnikiem jest tektura. Można go złożyć samemu, wielkość według potrzeb – rozmiar zależy od tego z ilu modułów go zbudujemy.
Moduł Wikkelhouse powstaje poprzez nawijanie 24-warstw tektury falistej na ramę. Warstwy pokrywane są wodoodporną i oddychającą powłoką, aby chronić tekturę przed deszczem i warunkami atmosferycznymi. Do wykończenia elewacji i instalacji okien i drzwi wykorzystywane są drewniane listwy. Kolejne pomieszczenia, jak np. kuchnia, łazienka czy prysznic, dodawane są jako inteligentne moduły systemowe.
Takie cechy jak trwałość, niska waga i bardzo dobre właściwości izolacyjne powodują, że z tektury falistej można zbudować wygodny (i przenośny) dom z dobrą izolacją cieplną i w 100% podlegający recyklingowi.
Udostępnij
Udostępnij
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.
Nowe Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie przemieszczania odpadów (EU Waste Shipment Regulation – WSR 1157/2024) budzi poważne obawy wśród przedstawicieli sektora recyklingu. Europejska Konfederacja Przemysłu Recyklingowego (EuRIC) stanowczo apeluje o natychmiastowe wydłużenie terminów wynikających z tego rozporządzenia, aby zapobiec destabilizacji rynków recyklingu oraz utracie konkurencyjności europejskiego przemysłu recyklingowego. Szczególnie zagrożony jest sektor recyklingu papieru i […]