23 stycznia obchodziliśmy Dzień bez Opakowań Foliowych, dość nietypowe i niestety nadal mało popularne „święto”. Inicjatywa obchodów narodziła się siedem lat temu w Polsce, w Łodzi, a u jej podstaw leży ekologia. Dzień te ma za zadanie ograniczyć zużycie opakowań plastikowych, przede wszystkim toreb foliowych na zakupy, które są najczęściej występującymi „śmieciami” na terenach zaludnionych.
Polska nadal znajduje się na czele państw Unii Europejskiej w których zużycie plastiku na osobę jest największe. Przeciętny Polak zużywa ok. 300 opakowań plastikowych rocznie, to znacznie więcej niż przeciętnie w UE. Co gorsza większość z tych toreb kończy jako śmieci. Trafia na wysypiska lub do środowiska naturalnego, skutecznie go zanieczyszczając. Część jest spalana, a nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć jak jest to szkodliwe. Tylko niewielka część jest poddawana recyklingowi.
Choć folię łatwo rozerwać, jej proces rozkładu jest wyjątkowo długi, może trwać nawet do 1000 lat. W porównaniu do czasu użytkowania „jednorazowej” torby foliowej który wynosi zaledwie 25 minut to wieczność. Na szczęście rosnąca świadomość społeczna przynosi zmiany.
Są sklepy które rezygnują z takich toreb na rzecz papierowych oraz zachęcają do korzystania z toreb wielokrotnego użytku, co jest najskuteczniejszym rozwiązaniem w dbaniu o środowisko naturalne.
Problem opakowań foliowych jest już na tyle poważny, że zajmują się nią rządy i inne instytucje państwowe, które wprowadzają regulacje ograniczające zużycie tworzyw sztucznych. Liderem w tych działaniach jest Unia Europejska. W 2018 roku przyjęta została unijna strategia dotycząca tworzyw sztucznych. Wyznacza ona ambitne cele państwom członkowskim – poprawę produktów już na etapie projektu, wykorzystywanie materiałów biodegradowalnych, tworzenie rynków do ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych i surowców pochodzących z recyklingu oraz przede wszystkim ich znaczne ograniczenie, lub nawet eliminację z rynku, szczególnie przedmiotów jednorazowych, wykonanych z tworzyw sztucznych.
W przypadku opakowań w wielu wypadkach tworzywo sztuczne łatwo zastąpić kartonem, jeżeli chodzi o torby możemy stosować papierowe jednorazówki, lub materiałowe wielokrotnego użytku. To niewielki wysiłek i koszt z naszej strony. Nie czekajmy na innych, zmieniajmy swoje przyzwyczajenia już teraz, przyszłe pokolenia podziękują nam.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]