23 stycznia obchodziliśmy Dzień bez Opakowań Foliowych, dość nietypowe i niestety nadal mało popularne „święto”. Inicjatywa obchodów narodziła się siedem lat temu w Polsce, w Łodzi, a u jej podstaw leży ekologia. Dzień te ma za zadanie ograniczyć zużycie opakowań plastikowych, przede wszystkim toreb foliowych na zakupy, które są najczęściej występującymi „śmieciami” na terenach zaludnionych.

Polska nadal znajduje się na czele państw Unii Europejskiej w których zużycie plastiku na osobę jest największe. Przeciętny Polak zużywa ok. 300 opakowań plastikowych rocznie, to znacznie więcej niż przeciętnie w UE. Co gorsza większość z tych toreb kończy jako śmieci. Trafia na wysypiska lub do środowiska naturalnego, skutecznie go zanieczyszczając. Część jest spalana, a nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć jak jest to szkodliwe. Tylko niewielka część jest poddawana recyklingowi.

Choć folię łatwo rozerwać, jej proces rozkładu jest wyjątkowo długi, może trwać nawet do 1000 lat. W porównaniu do czasu użytkowania „jednorazowej” torby foliowej który wynosi zaledwie 25 minut to wieczność. Na szczęście rosnąca świadomość społeczna przynosi zmiany.

Są sklepy które rezygnują z takich toreb na rzecz papierowych oraz zachęcają do korzystania z toreb wielokrotnego użytku, co jest najskuteczniejszym rozwiązaniem w dbaniu o środowisko naturalne.

Problem opakowań foliowych jest już na tyle poważny, że zajmują się nią rządy i inne instytucje państwowe, które wprowadzają regulacje ograniczające zużycie tworzyw sztucznych. Liderem w tych działaniach jest Unia Europejska. W 2018 roku przyjęta została unijna strategia dotycząca tworzyw sztucznych. Wyznacza ona ambitne cele państwom członkowskim – poprawę produktów już na etapie projektu, wykorzystywanie materiałów biodegradowalnych, tworzenie rynków do ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych i surowców pochodzących z recyklingu oraz przede wszystkim ich znaczne ograniczenie, lub nawet eliminację z rynku, szczególnie przedmiotów jednorazowych, wykonanych z tworzyw sztucznych.

W przypadku opakowań w wielu wypadkach tworzywo sztuczne łatwo zastąpić kartonem, jeżeli chodzi o torby możemy stosować papierowe jednorazówki, lub materiałowe wielokrotnego użytku. To niewielki wysiłek i koszt z naszej strony. Nie czekajmy na innych, zmieniajmy swoje przyzwyczajenia już teraz, przyszłe pokolenia podziękują nam.

Udostępnij

Udostępnij