Gigantyczny słownik

Pro Carton, Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kartonu i Tektury, którego celem jest promowanie wykorzystania tektury jako zrównoważonego ekonomicznie i ekologicznie materiału do opakowań, podejmuje działania, aby słowo „karton” (ang. cartonboard) znalazło się w Oxford English Dictionary, ponieważ do tej pory nie ma tam takiego hasła.

W ramach kampanii promocyjnej wykonany został ogromny słownik o wysokości 1,5 metra, w całości z odnawialnej, nadającej się do recyklingu i biodegradowalnej tektury, w którym umieszczona została definicja słowa karton. Przy projekcie słownika stowarzyszenie współpracowało z Graphic Packaging. Podczas tworzenia napotkali oni szereg wyzwań ze względu na imponujący rozmiar „książki”.

W pierwszym etapie produkcji słownika, połączono dwa arkusze tektury, aby utworzyć strony, a następnie przymocowano do nich 26 elementów (pudeł kartonowych), które utworzyły strukturę przypominającą plaster miodu. Następnie na powstałą konstrukcję nałożono zadrukowane strony oraz zainstalowano trzy zawiasy. W ten sposób powstała stabilna, otwierana „książka” która prezentuje definicję kartonu.

Tony Hitchin , dyrektor generalny Pro Carton, tak skomentował powstanie ogromnego dzieła: …Chcieliśmy, aby słownik był imponujących rozmiarów, aby wyróżniał się i intrygował publiczność podczas naszej kampanii. Jego wielkość oraz możliwość otwierania i zamykania świadczy o wytrzymałości i wszechstronności kartonu.

Rzecznik stowarzyszenia powiedział: W sytuacji, gdy nasz świat znajduje się w stanie zagrożenia klimatycznego, dziwi mnie, że Oxford University Press nie dostrzega znaczenia i przydatności kartonu. Ten wyjątkowo wszechstronny materiał jest odnawialny, nadaje się do recyklingu i ulega biodegradacji, co oznacza, że jest doskonałym przykładem gospodarki obiegu zamkniętego. Musimy kontynuować rozmowy na temat zrównoważonych opakowań i zachęcamy pracowników Oxford English Dictionary, aby przyłączyli się do nas w tym ruchu na rzecz zmiany świata na lepsze.

Źródło: procarton.com

Bookmark the permalink.