Gogol Mogol to innowacyjny gadżet z kartonu, do gotowania jajek. Zaprojektował go Jewgienij Morgalev, naukowiec z KIAN, rosyjskiego zespołu wynalazców. Gogol Mogol to jajko w kartonowym opakowaniu, ale nie zwyczajnym. Kartonowe opakowanie składa się z czterech warstw: zewnętrznej tulei, katalizatora chemicznego i membrany, oddzielającej katalizator od specjalnego materiału, który reaguje z tlenkiem wapnia. Wewnątrz tego skomplikowanego (przynajmniej z opisu) urządzenia, zwykłe jajko. Na razie surowe.
Z opakowania wystaje brązowa taśma – to „zawleczka” połączona z izolacyjną membraną, która rozdziela warstwy pojemnika. Gdy membrana tkwi w „płaszczu” pojemnika, jajko jest bezpieczne. Gdy zawleczka zostanie wyjęta, wyrywa za sobą membranę i substancje chemiczne umieszczone w pojemniku, zaczynają wchodzić ze sobą w reakcję, produkując duże ilości ciepła, które gotują jajo, bez garnka i wody.
Po dwóch minutach jajko jest gotowe do spożycia, wersja „na miękko”. Jeżeli chcemy uzyskać „na twardo” gotujemy je cztery minuty. Gogol Mogol jest jednorazowego użytku i to największa jego wada. Jeżeli chcemy gotować jaka np. „na szlaku”, każde musi być zapakowane do osobnego pojemnika. Projektanci pomyśleli jednak o środowisku. Produkt powstaje z materiałów pochodzących z recyklingu. Na pewno jest to świetny pomysł dla ludzi lubiących aktywnie spędzać czas z dala od cywilizacji.
Wynalazek znalazł uznanie naukowców na całym świecie i zyskał wiele nagród za innowacyjność, m.in. nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Projektowania Opakowań. Niestety nie przełożyło się na jego masową produkcję. Gogol Mogol, póki co jest dostępny jedynie na rosyjskim rynku.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]