Polską musi przestawić gospodarkę na tory bardziej zasobooszczędne, aby kierować się ku „obiegowi zamkniętemu”, to jedno z wymagań polityki UE. Wytworzone odpady musimy zacząć traktować jako surowiec, a nie jako ostatni etap cyklu życia produktu. Obecnie do recyklingu trafia zaledwie 26% odpadów komunalnych w Polsce. Aby spełnić wymagania Unii Europejskiej musimy znacznie zwiększyć tą liczbę.
Komisja Europejska przyjęła ambitny pakiet dotyczący GOZ (gospodarka o obiegu zamkniętym). Ma on pomóc europejskim przedsiębiorstwom i konsumentom w przejściu na silniejszą gospodarkę, o obiegu zamkniętym, w której zasoby są zużywane w sposób bardziej zrównoważony. Zakłada się że w 2030 r. 75% odpadów opakowaniowych oraz 65% odpadów komunalnych będzie poddawana recyklingowi. W 2020 powinniśmy to być 50%. Dla Polski to ogromne wyzwanie, patrząc na obecne wskaźniki.
Rząd próbuje poprawić sytuację, ale pracą idą wolno, a czasu jest niewiele. „Mapa drogowa” wdrażania koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce jest dopiero na etapie konsultacji. Także, dopiero rozpoczyna się program pilotażowy GOZ, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do 2020 roku pięć polskich gmin – Krasnobród (woj. lubelskie), Tuczno (woj. zachodniopomorskie), Wieluń (woj. łódzkie), Łukowica (woj. małopolskie) oraz Sokoły (woj. podlaskie) – będzie miało do dyspozycji 45 mln zł, które można przeznaczyć np. na budowę systemów selektywnego zbierania odpadów, rozwój infrastruktury wspierającej zapobieganiu powstawania śmieci lub na inwestycje pozwalające ograniczać zużycie prądu i energii cieplnej. Ma to być niejako poligon doświadczalny wdrażania GOZ. A nadrabianie zaległości powinno stać się prioryteme rządu i wynikać, nie tylko z konieczność spełnienia wymagań UE, ale przede wszystkim z osiągnięcia korzyści gospodarczych i społecznych naszego kraju.
Gospodarka w obiegu zamkniętym to zwiększenie odzysku i recyklingu odpadów, przy jednoczesnym zmniejszeniu wytwarzania śmieci. To koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą materiały oraz surowce pozostają w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Aby to osiągnąć, konieczne jest wdrażanie odpowiednich zasad na wszystkich etapach cyklu życia produktu, począwszy od jego projektowania, poprzez produkcję i konsumpcję, aż po zbieranie odpadów i ich ponowne przetworzenie. Zwiększeniu recyclingu i ponownego użycia materiałów, przynosi korzyści zarówno środowisku jak i gospodarce. Pozwala uzyskać maksymalne wykorzystanie wszystkich surowców, produktów i odpadów, a to sprzyja oszczędnościom energii i zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.
Proces wdrażania GOZ jest wspierany finansowo z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. 5,5 mld euro jest przeznaczonych na inwestycje w gospodarkę odpadami, a 650 mln euro, w ramach programu „Horyzont 2020”, na badania naukowe i innowacje oraz inwestycje w gospodarkę o obiegu zamkniętym, podejmowane na poziomie poszczególnych krajów.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]