Papier został wynaleziony w Chinach bardzo dawno temu, przypisuje się to zdarzenie Tsai Lunowi, a stało się to około roku 107 n.e. W ciągu następnych wieków rozprzestrzenił się po Azji, a potem dotarł do Europy. W 1154 r. w Hiszpanii zbudowano pierwszą papiernię na starym kontynencie. W Polsce pierwsza papiernia powstała w 1491 roku w Prądniku Czerwonym (obecnie dzielnica Krakowa).
Za prekursora tektury uważa się tzw. kryzę, rodzaj kołnierza umieszczonego pod szyją, wykonaną z marszczonego papieru. To zdarzenie miało miejsce w XVI wieku i przyjmuje się, że wtedy powstała tektura. Na innowacje w tej dziedzinie przyszło długo czekać. Dopiero w 1856 roku, w Anglii opatentowano maszynę do produkcji pofalowanego papieru. Była prosta maszyna, składająca się z dwóch karbowanych rolek, przez które przepuszczano papier w celu pomarszczenia go. W ten sposób, za sprawą dwóch przedsiębiorców Healeya i Allena, rozpoczęła się mechaniczna produkcja tektury. Ich produkt znajdował zastosowanie głównie w modzie, używano go np. do usztywniania kapeluszy.
Kolejnym krokiem w rozwoju tektury było zastosowanie jej jako opakowania. Po raz pierwszy dokonał tego Amerykanin Albert L. Jones w 1871, który zresztą opatentował ten sposób zabezpieczania delikatnych przedmiotów. Tu historia się trochę gmatwa, ponieważ pojawiają się głosy, że jako pierwszy wykorzystywanie tektury do pakowania opatentował Robert H. Thompson w roku 1881. Pewne jest natomiast inne wydarzenie. W 1874 roku, Amerykanin Olivier Long opatentował produkcję „tworzywa opakowaniowego otrzymanego przez podklejenie papieru karbowanego drugą warstwą papieru gładkiego”, to początek istnienia tektury dwuwarstwowej. Trójwarstwową tekturę opatentowano w 1882 roku, a jej produkcję rozpoczęto w 1883 r. w Londynie. Potem historia przyspiesza, produkcja tektury rozpowszechnia się w kolejnych krajach Europy. W 1895 roku powstaje pierwsza tekturnica. W 1909 roku po raz pierwszy naniesiono nadruk na tekturze, stosując gumową formą drukową. Tak naprawdę jednak, technika nadruku na tekturze, rozwinęła się dopiero po roku 1960.
Jeszcze jednym ważnym wydarzeniem w historii tektury jest powstanie Europejskiej Federacji Producentów Tektury w skrócie FEFCO (European Federation of Corrugated Board Manufacturers). Organizacja ta powstała w 1952 r., a jej siedziba znajduje się w Brukseli. Jednym z ważniejszych osiągnięć federacji jest opracowanie katalogu konstrukcji opakowań, który bardzo ułatwiła komunikację pomiędzy producentami i odbiorcami opakowań tekturowych.
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.