Papier został wynaleziony w Chinach bardzo dawno temu, przypisuje się to zdarzenie Tsai Lunowi, a stało się to około roku 107 n.e. W ciągu następnych wieków rozprzestrzenił się po Azji, a potem dotarł do Europy. W 1154 r. w Hiszpanii zbudowano pierwszą papiernię na starym kontynencie. W Polsce pierwsza papiernia powstała w 1491 roku w Prądniku Czerwonym (obecnie dzielnica Krakowa).
Za prekursora tektury uważa się tzw. kryzę, rodzaj kołnierza umieszczonego pod szyją, wykonaną z marszczonego papieru. To zdarzenie miało miejsce w XVI wieku i przyjmuje się, że wtedy powstała tektura. Na innowacje w tej dziedzinie przyszło długo czekać. Dopiero w 1856 roku, w Anglii opatentowano maszynę do produkcji pofalowanego papieru. Była prosta maszyna, składająca się z dwóch karbowanych rolek, przez które przepuszczano papier w celu pomarszczenia go. W ten sposób, za sprawą dwóch przedsiębiorców Healeya i Allena, rozpoczęła się mechaniczna produkcja tektury. Ich produkt znajdował zastosowanie głównie w modzie, używano go np. do usztywniania kapeluszy.
Kolejnym krokiem w rozwoju tektury było zastosowanie jej jako opakowania. Po raz pierwszy dokonał tego Amerykanin Albert L. Jones w 1871, który zresztą opatentował ten sposób zabezpieczania delikatnych przedmiotów. Tu historia się trochę gmatwa, ponieważ pojawiają się głosy, że jako pierwszy wykorzystywanie tektury do pakowania opatentował Robert H. Thompson w roku 1881. Pewne jest natomiast inne wydarzenie. W 1874 roku, Amerykanin Olivier Long opatentował produkcję „tworzywa opakowaniowego otrzymanego przez podklejenie papieru karbowanego drugą warstwą papieru gładkiego”, to początek istnienia tektury dwuwarstwowej. Trójwarstwową tekturę opatentowano w 1882 roku, a jej produkcję rozpoczęto w 1883 r. w Londynie. Potem historia przyspiesza, produkcja tektury rozpowszechnia się w kolejnych krajach Europy. W 1895 roku powstaje pierwsza tekturnica. W 1909 roku po raz pierwszy naniesiono nadruk na tekturze, stosując gumową formą drukową. Tak naprawdę jednak, technika nadruku na tekturze, rozwinęła się dopiero po roku 1960.
Jeszcze jednym ważnym wydarzeniem w historii tektury jest powstanie Europejskiej Federacji Producentów Tektury w skrócie FEFCO (European Federation of Corrugated Board Manufacturers). Organizacja ta powstała w 1952 r., a jej siedziba znajduje się w Brukseli. Jednym z ważniejszych osiągnięć federacji jest opracowanie katalogu konstrukcji opakowań, który bardzo ułatwiła komunikację pomiędzy producentami i odbiorcami opakowań tekturowych.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]