Inżynierowie z amerykańskiego Purdue University opracowali technologię drukowania, które zmienia kartkę papieru w klawiaturę lub sprawia, że kartonowe opakowanie stają się interaktywne. Wydrukowanie klawiatury na kartce papieru to żaden wyczyn, jednak sprawienie, by działała jak prawdziwa klawiatura to już spore osiągnięcie. Jak by tego było mało, wydruk taki nie wymaga zasilania, czerpie go z użytkownika.
Naukowcy uniwersyteccy zaprezentowali samozasilające się urządzenie elektroniczne na bazie papieru. Aby jego powstanie było możliwe, najpierw opracowali metodę nadawania papierowi odporności na wodę, tłuszcz i kurz. Osiągnęli to pokrywając go fluorowanymi cząsteczkami. Dzięki takiemy rozwiązaniu można na jego powierzchni nadrukować wiele warstw obwodów elektronicznych bez obaw, że tusz przeniknie z jednej warstwy do drugiej.
Nowy wynalazek umożliwi wyprodukowanie czujników dotyku, które nie wymagają zasilania zewnętrznymi bateriami, gdyż pobierają energię z kontaktu z użytkownikiem. Technologia nanoszeni obwodówjest podobna do tradycyjnych procesów drukowania, łatwo będzie więc można ją wdrożyć.
Największe zastosowanie dla nowej technologii inżynierowie dostrzegają w branży opakowań. Dzięki niej zwykłe opakowania kartonowe będzie można przekształcić w opakowanie inteligentne, które umożliwi interakcję z konsumentem. W przypadku zastosowania tej technologii na opakowaniach do żywności, klient będzie miał możliwość weryfikacji, czy jedzenie jest bezpieczne do spożycia oraz uzyskać inne ważne informacje. Kupujący będzie również mógł podpisać opakowanie, przeciągając palcem po pudełku i oznaczając w ten sposób produkt, jako swoją własność.
Technologia ta może znaleźć także inne zastosowania, na przykład przekształcając kartkę papieru czy tektury w klawiaturę, o czym już wspomnieliśmy, czy w interfejs odtwarzacza muzycznego, umożliwiający wybór piosenek, włączanie wyłączanie odtwarzania, czy zmianę zmienię natężenie głośności.
Nowa technologia dotykowego, wodoodpornego i zasilanym samym kontaktem z użytkownikiem papieru została przedstawiona w publikacji na łamach magazynu „Nano Energy”.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań zyskuje na znaczeniu szczególnie w e-commerce, logistyce i handlu detalicznym. W obliczu wymogów środowiskowych i konsumenckich, warto przyjrzeć się bliżej, jakie perspektywy rysują się przed dwoma dominującymi materiałami – tekturą i plastikiem.
Rynek opakowań dedykowanych e-commerce przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnące wymagania konsumentów, rozwój technologii oraz globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Według raportu The Future of E-commerce Packaging to 2029 (Przyszłość opakowań dla e-commerce do 2029 r.) opracowanego przez firmę Smithers, wartość globalnego rynku opakowań dla e-handlu osiągnęła w 2024 roku 75,3 miliarda dolarów, a do […]
Biogospodarka staje się coraz bardziej strategicznym kierunkiem rozwoju przemysłu w Europie, łącząc potencjał odnawialnych zasobów naturalnych z innowacyjnymi technologiami. W centrum tej transformacji znajduje się sektor leśno-drzewny i przemysł celulozowo-papierniczy, który już teraz generuje wartość dodaną na poziomie 25 miliardów euro rocznie i inwestuje ponad 5 miliardów euro w nowe technologie i rozwój. CEPI, reprezentując […]
Branża opakowań dynamicznie się zmienia, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, w tym rosnące wymagania konsumentów, zmiany legislacyjne, rozwój technologii i globalne dążenie do zrównoważonego rozwoju. Dziś opakowanie nie jest już wyłącznie funkcjonalnym dodatkiem do produktu, ale narzędziem komunikacji, innowacji i odpowiedzialności środowiskowej. Oto najważniejsze trendy, które kształtują obecnie rynek opakowań.