Naukowcy z portugalskiego Uniwersytetu w Coimbrze (FCTUC) i Coimbra Agriculture School (ESAC) opracowali projekt jadalnego opakowania. Powstaje ono na bazie pozostałości z sektora rolno-spożywczego i rybołówstwa.
Opakowanie ma stać się zrównoważoną alternatywą dla plastiku. Przyjmuje postać błony, która powlekając żywność nie tylko ją zabezpiecza, ale także przedłuża jej przydatność do spożycia, a dodatkowo może zostać zjedzona razem z zawartością. Zgodnie z założeniem, warzywa np. brokuły czy szparagi, można gotować bez konieczności zdejmowania opakowania ponieważ zabezpieczająca je błona wykonana jest z naturalnych składników odżywczych o właściwościach zdrowotnych. Opakowanie powstaje z pozostałości różnych produktów spożywczych, m.in. skórek ziemniaków, pigwy i innych owoców o odpowiednich właściwościach oraz osłonek skorupiaków.
Opakowanie opracowane przez naukowców Marisę Gaspar, Marę Bragę i Patrícię Almeida Coimbra z Centrum Badań Inżynierii Procesów Chemicznych i Produktów Leśnych (CIEPQPF) z Wydziału Nauki i Technologii Uniwersytetu w Coimbrze (FCTUC) przeznaczone jest do powlekania owoców, warzyw i serów. Można je nanosić na żywność w postaci ciekłej – sprayu lub stałej – błona. Powłoka zawiera związki bioaktywne/nutraceutyczne, takie jak przeciwutleniacze i probiotyki, co korzystnie wpływa na zdrowie.
Przed otrzymaniem opakowania zespół musiał pokonać kilka trudności. Największym wyzwaniem było znalezienie idealnych surowców, tak aby produkt końcowy miał pożądane właściwości. Konieczne było badanie błon z fizycznego punktu widzenia jak wytrzymałość mechaniczna, aby mogły służyć jako opakowanie. Badanie bioaktywnych właściwości, czyli taki dobór składników, aby po spożyciu miały korzystne działanie dla zdrowia. Badanie wchodzenia w reakcje, gdy łączone są różne związki, a także analiza mikrobiologiczna i sensoryczna błon oraz ocena ich zgodności z produktami dopuszczonymi do spożycia.
Marisa Gaspar, Mara Braga i Patrícia Almeida Coimbra uważają, że rozwiązanie zaproponowane przez ich zespół może być bardzo korzystne zarówno dla przemysłu, jak i dla konsumenta. Jest to podejście skoncentrowane na gospodarce o obiegu zamkniętym. Nie tylko wydłuża okres przydatności produktu do spożycia, ale także zapobiega marnotrawstwu, ogranicza powstawanie odpadów z tworzyw sztucznych, co stanowi poważny problem dla środowiska, a także generuje nowy produkt, który stanowi odżywczy dodatek do żywności.
Badania nad jadalnym opakowaniem rozpoczęto w 2018 r. w ramach projektu MultiBiorefinery, finansowanego z portugalskiego programu COMPETE 2020, który korzysta z funduszy rozwojowych Unii Europejskiej. Badanie zostało wyróżnione nagrodą programu Seed Projects for Interdisciplinary Research – Santander UC, który jest przyznawany multidyscyplinarnym zespołom kierowanym przez młodych naukowców na Uniwersytecie w Coimbrze. Rozwiązanie zostało również nagrodzone w konkursie pomysłów LL2FRESH, którego celem jest poszukiwanie nowych rozwiązań opakowaniowych, metod obróbki żywności oraz nowoczesnych dodatków.
W ramach projektu opublikowano artykuł naukowy w magazynie Food Packaging and Shelf Life, dostępny jest on pod adresem www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2214289421000296.
Źródło: uc.pt
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]