Wszystkie nasze działania zmieniają świat, niektóre bardziej, niektóre w stopniu minimalnym. Przyjrzyjmy się jak zmienił się świat po wynalezieniu tektury, a właściwie zastosowaniu jej jako materiału do produkcji opakowań. To bardzo ważny moment w historii rozwoju gospodarczego wielu branż, który pozwolił uprościć logistykę i znacząco zmniejszył koszty transportu.

Opakowania kartonowe upowszechniły się na przełomie XIX i XX wieku. Na początku służyły głównie do zabezpieczenia delikatnych przedmiotów podczas transportu, jednak ich zalety szybko zostały dostrzeżone i wykorzystane także przez inne branże. Opakowania tekturowe były lekkie, a jednocześnie sztywne, wytrzymałe i wystarczająco sprężyste aby działać amortyzująco, np. w przypadku upadku. Okazały się więc być doskonałym zabezpieczeniem zapakowanych produktów. Ponieważ tektura była znacząco tańsza od innych materiałów stosowanych w tamtych czasach do produkcji opakowań, spadły koszty pakowania, a niska waga opakowań kartonowych obniżyła koszty transportu. Przełożyło się to na znaczne wydłużenie dróg dostaw. Firmy zyskały dostęp do większej liczby klientów, a konsumenci zyskali dostęp do większej różnorodności towarów.

Opakowania tekturowe doceniono także za łatwość nanoszenia nadruków. Wraz z pojawieniem się na nich atrakcyjnych grafik i informacji o produkcie, firmy zyskały możliwość odróżnienia się od konkurencji nie tylko nazwą. Zaczęły więc traktować opakowania jako rodzaj reklamy, a to z kolei zrewolucjonizowało podejście marketingowe do produktu. Przez kolejne lata wygląd i kształt opakowań stał się przedmiotem badań, które trwają do dziś.

Tektura ma jeszcze jedną ważną cechę, która przyczyniła się do spopularyzowania opakowań z niej wytwarzanych – zwiększa bezpieczeństwo żywności. Odkryto, że pakowanie suchego zboża do opakowania tekturowego wydłuża jego okres przydatności do spożycia, co oczywiście zaczęto wykorzystywać. Ponieważ na tekturze bakterie namnażają się wolniej niż np. na plastiku, opakowania tekturowe znalazły szerokie zastosowanie w branży spożywczej. Obecnie pakujemy do nich nie tylko suchą żywność, ale również owoce, warzywa, mrożonki, napoje itd.

Oczywiście opakowania kartonowe, mają i inne zalety o których wielokrotnie już wspominaliśmy. Powstają z odnawialnych zasobów, nadają się do recyklingu, można je także ponownie wykorzystać. Pomaga to chronić środowisko naturalne, za co obecnie są szczególnie cenione. Opakowania kartonowe podczas rewolucji przemysłowej pomogły firmom rozwinąć się. Na początku XXI wieku pomagają im stać się przyjaznymi dla środowiska i chronić świat, jako miejsce przyjazne do życia. To naprawdę dużo.

Udostępnij

Udostępnij