W potocznym rozumieniu, tektura i karton to to samo. Jednak w rzeczywistości są to dwa różne pojęcia. Każda tektura jest kartonem, w drugą stronę to nie działa. Przykładowo brystol jest kartonem (kreślarskim lub rysunkowym), ale nie jest tekturą. Zgodnie z definicją, karton to gruby, sztywny papier jedno lub wielowarstwowy, stosowany do rysowania, druku, na okładki, do produkcji pudełek, opakowań itp. A więc karton to gruby materiał papierniczy, którego najgrubszą odmianą jest właśnie tektura. Oczywiście karton i tekturę rozróżniają tylko specjaliści i najczęściej konieczność ta wynika z wykonywanej przez nich pracy.
Tektura to zdecydowanie najsłynniejszy rodzaj kartonu. To materiał, który od chwili wynalezienia stał się bardzo popularny, zrewolucjonizował m.in. branżę opakowań i nadal intensywnie się rozwija. Za sprawą postępu technologicznego zyskuje nowe, coraz lepsze właściwości, które rozszerzają zasięg jej stosowania. Dlaczego tak się dzieje? Głównie za sprawą właściwości tektury, ale w ostatnich latach na pomoc przyszła także ekologia.
Tektura to materiał który świetnie nadaje się do recyklingu, a ponieważ produkowany jest w całości z naturalnych materiałów, jest nieszkodliwy dla środowiska nawet jeśli nie trafia do ponownego przetworzenia. Są co prawda specjalistyczne, twarde, lakierowane czy w inny sposób modyfikowane tektury niezbyt nadające się do recyklingu, ale i tak są dla środowiska bardziej przyjazne niż tworzywo sztuczne. Nawet jak tym materiałem zanieczyścimy środowisko, to rozłoży się po kilku czy kilkunastu miesiącach, w przeciwieństwie do plastiku który, w zależności od rodzaju, będzie się rozkładał 300 – 1000 lat. Dużą zaletą tektury, jest również to, że wykonywana jest w głównej mierze z makulatury, ścieru drzewnego i szmat. Dwa z trzech głównych jej składników to materiały z odzysku. Nie tylko nie niszczymy więc środowiska produkując tekturę, a wręcz przeciwnie, usuwamy z niego niepotrzebne elementy.
Opakowania kartonowe to najbardziej znany produkt powstający z kartonu. Korzystamy z nich na co dzień w domu, jak i w biurze, spotykamy je w sklepach i innych miejscach, a od czasu rozpoczęcia pandemii zyskały ogromną popularność jako pudełka wysyłkowe. Opakowania kartonowe stały nieodzownym elementem naszego życia. Zawdzięczamy im to, że produkty, których potrzebujemy, bezpiecznie do nas docierają.
Ich sukces wynika z właściwości kartonu. Jest to materiał na tyle uniwersalny, że pudełka mogą przybierać praktycznie dowolny kształt, można je także zadrukowywać, co sprawia, że wyglądają bardzo estetycznie. Jest tyle rodzajów opakowań kartonowych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zainteresowany zakupem opakowań kartonowych? Dobierzemy najlepsze opakowania dla Twojej firmy. Producent opakowań kartonowych Viki Family zaprasza do kontaktu.
Udostępnij
Udostępnij
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.
Nowe Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie przemieszczania odpadów (EU Waste Shipment Regulation – WSR 1157/2024) budzi poważne obawy wśród przedstawicieli sektora recyklingu. Europejska Konfederacja Przemysłu Recyklingowego (EuRIC) stanowczo apeluje o natychmiastowe wydłużenie terminów wynikających z tego rozporządzenia, aby zapobiec destabilizacji rynków recyklingu oraz utracie konkurencyjności europejskiego przemysłu recyklingowego. Szczególnie zagrożony jest sektor recyklingu papieru i […]