Mieszkająca w Montrealu artystka Laurence Vallières jest najbardziej znana z ogromnych rzeźb zwierząt, które tworzy z tektury. Jej dzieła są atrakcyjnie wizualne jak i obdarzone poczuciem humoru. Artystka w swoich pracach nie stroni od bieżących problemów społecznych i politycznych. Tworzone przez nią rzeźby zwierząt, takie jak małpy, słonie czy nosorożce, są odpowiednikami pewnych grup ludzi oraz reprezentowanych przez nich ideologii.

Laurence Vallières urodziła się w Quebec City w Kanadzie i posiada dyplom z ceramiki z Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Mimo klasycznego wykształcenia, jest zaliczana do artystów reprezentujących współczesną sztukę miejską. Gatunek ten zwykle kojarzony jest z farbami w sprayu i naściennym graffiti, w przypadku Laurence to jednak rzeźby wykonane w 100% z tektury.

Dlaczego karton? Laurence zawsze planowała realizować duże rzeźby, a materiałem z którego powstają miała być glina. Sytuacja finansowa zmusiła ją jednak do rewizji planów. Aby realizować plany artystyczne potrzebowała innego elastycznego, plastycznego i wytrzymałego materiału, do tego dostępnego w dużych ilościach i za przystępną cenę. Wybór padł na tekturę, która okazała się idealnym materiałem do jej celów i dodatkowo nadał nowy wymiar jej twórczości. Wykorzystanie tektury w rzeźbach nawiązuje do pojęcia nietrwałości i kruchości natury. Sposób, w jaki właściciel musi zadbać o dzieło sztuki, powinien być taki sam, w jaki dba o życie, które również jest kruche.

Łatwa dostępność tektury pozwoliła Laurence tworzyć i prezentować swoje prace na całym świecie. Przeszukuje ulice w poszukiwaniu wyrzuconych pudeł kartonowych , które następnie przekształca w oszałamiające rzeźby. Układając kolejne warstwy tektury, umiejętnie tworzy przedmioty, które wyrażają to, co powszechne w nowatorski sposób. Używając obrazów zwierząt, próbuje komentować współczesną rzeczywistość w humorystyczny sposób. Zachowuje zainteresowanie urbanistyką i sztuką uliczną, fascynują ją także reakcje widza na zestawienie dzieła sztuki z nieoczekiwanym otoczeniem.

Jak sama mówi – Jako artysta, moim celem musi być wyrażanie tego, co pospolite i przyziemne w sposób, który uczyni to interesującym i nowatorskim. W tym celu używam obrazów zwierząt, aby symbolizować i przedstawiać kwestie polityczne i zachowania społeczne. Moje prace są w dużym stopniu inspirowane literaturą George’a Orwella i Arta Spiegelmana. Użycie metafory pozwala rzeźbie na krytykę problemu lub filozofii bez wyraźnego określenia celu ich złości oraz nadaje jej charakter szeroko rozumianego, dzikiego żartu.

Źródło zdjęć: lauvallieres.com

Udostępnij

Udostępnij

  • Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]

  • Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]

  • Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.

  • Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]