Mark Langan – facet od recyklingu pudełek

Mark Langan ta artysta który w tekturze falistej zobaczył magiczny materiał, który magazynuje „energię kinetyczną”. Tworzy z niej fantastyczne prace, które nie tylko robią ogromne wrażenie ale również nawołują do zrównoważonego rozwoju i przyjazności dla środowiska. To zresztą jego przewodnie motto. Jak sam powiedział: Andy Warhol był znany ze swoich kreacji Campbell’s Soup, ja chcę być znany jako „facet od recyklingu pudełek”.

Mark Langan mieszka w Cleveland w stanie Ohio. Jest artystą samoukiem, tworzenie to jego pasja. Na serio zajął się tym gdy stracił pracę. Na początku eksperymentował z różnymi materiałami, a tekturę „odkrył” przez przypadek. Natknął się na nią podczas przygotowywania śmieci do wyrzucenia i „poczuł” jej właściwości. Szczególnie wrażenie wywarła na nim pofalowana warstwa, umieszczone pomiędzy dwoma płaskimi, w której dostrzegł zgromadzoną energię.

Zaczął tworzyć dzieła z tektury, eksperymentując z różnym wykorzystaniem i przygotowaniem tego materiału. Stwierdził, że wizualny efekt tych prób jest wspaniały. Tektura to medium artystyczne niepodobne do żadnego inne go materiału, z którym wcześniej pracował. To wszechobecny produkt, który łączy się praktycznie z każdą osobą na naszej planecie, będąc częścią naszego codziennego życia.

Tekturę do swoich prac artysta pozyskuje od sąsiadów, a do wizualizacji projektów nie używa programowania komputerowego, pracuje w tradycyjnym stylu. Na początek rysuje projekt na kartce, a następnie punkt po punkcie realizuję go. Każdy element dzieła powstaje w procesie cięcia, nakładania warstw i uszczelniania za pomocą kleju. Czasem, aby uzyskać bardziej rzeźbiarską teksturę kartonu, przepuszcza go przez niszczarkę do papieru i dopiero używa w swoim projekcie.

Prace Marka pokazywane są podczas impreza ekologicznych, drukowane w książkach i czasopismach, zdobią też wiele sal posiedzeń czy lobby, ponieważ pracuje on na zlecenie wielu firm. Zainteresowanych pracami artysty zapraszamy na jego stronę langanart.com.

Źródło: langanart.com

Bookmark the permalink.