W lipcu obchodziliśmy, po raz ósmy, Międzynarodowy Dzień bez Foliówek. Przeszedł mocno bez echa. Kilka portali wprawdzie go zauważyło, ale głównie lokalnych lub „branżowych”, związanych z ochroną środowiska.
A przecież jednorazowe torby foliowe to ogromny problem. Europa zużywa ich ponad 100 miliardów rocznie. Większość z nich trafia na wysypiska, do spalarni odpadów lub wprost do środowiska. Torby te rozkładają się setki lat, wyrządzając ogromne szkody, szczególnie w środowisku morskim. Uważane są za największego morskiego drapieżnika, gdyż zabijają najwięcej zwierząt. Także znacznie przyczyniają się do zmian klimatycznych, ponieważ w procesie ich produkcji zużywa się miliony baryłek ropy rocznie.
Polska pod tym względem nie wypada najlepiej, każdy mieszkaniec zużywa rocznie około 300 toreb foliowych różnego rodzaju. Średnia w Unii Europejskiej to 200, a o liderach lepiej nie wspominać. Może jednak to się wkrótce zmieni. Unijne przepisy nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia lekkich, plastikowych toreb na zakupy. Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Środowiska, zakłada m.in., że od 1 stycznia 2019 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, o grubości do 50 mikrometrów, nie będą już dostępne za darmo. Zostaną objęte tzw. opłatą recyklingową, która będzie doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą. Torby o grubości poniżej 15 mikrometrów tzw. zrywki nadal będą za darmo, ale pod warunkiem że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (czyli np. nie mogą być za darmo dostępne przy kasie do zapakowania zakupów). Maksymalna stawka opłaty recyklingowej przewidziana w ustawie to 1 zł za jedną lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.
Przepisy przygotowane przez Ministerstwo Środowiska mają sprawić, że Polska wypełni zobowiązania dyrektywy unijnej 2015/720 z kwietnia 2015 roku, dotyczącej jednorazowych lekkich toreb, czyli zredukuje ich zużycie do 90 na osobę rocznie – do 31 grudnia 2019, a następnie do 40 – do 31 grudnia 2025.
Pamiętaj jednorazowa torba foliowa jest używana średnio przez 25 minut, ale rozkłada się od 100 do nawet 500 lat. Może więc zrezygnuj z niej. Może do poprawy jakości naszego środowiska wystarczy tylko zmiana świadomości i przyzwyczajeń konsumpcyjnych?
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]