Nazwa fleksografia pochodzi od greckiego słowa flekso – giętki. Jest to technika druku używająca elastycznych form drukowych i szybkoschnących farb. Za początek fleksografii przyjmuje się rok 1853, gdy w Stanach Zjednoczonych wykonano pierwszą elastyczną płytę do maszyny rotacyjnej. Ale tak naprawdę technika ta rozwinęła się w latach 30. XX wieku, kiedy ruchomą metalową czcionkę zastąpiono formą drukową z wulkanizowanej gumy, oraz opracowano specjalne farby do druku fleksograficznego.
Charakterystyczną cechą fleksografii jest używanie do nanoszenia farby elastycznej, wypukłej formy drukowej wykonanej, obecnie, zazwyczaj z polimeru, rzadziej z gumy. Dzięki temu rozwiązaniu, druk fleksograficzny można wykonywać nawet wtedy, kiedy podłoże nie jest idealnie równe. Technika ta jest najbardziej uniwersalną techniką druku, jeśli chodzi o możliwości zadruku różnych podłoży. Najczęściej tą technologią zadrukowuje się folie, opakowania giętkie i opakowania z tektury falistej.
Współczesne maszyny fleksograficzne drukują z rozdzielczością zbliżoną do offsetu, często zaopatrzone są w zespoły lakierujące, a także posiadają możliwość uszlachetnienia druku innymi technikami. Fleksografia ma olbrzymi udział w poligrafii branży opakowaniowej. Jest nadal bardzo dynamicznie rozwijającą się techniką druku.
Producent opakowań tekturowych Viki Family oferuje opakowania z wysokiej jakości nadrukiem flexograficznym. Takie rozwiązanie to znakomity sposób, żeby niedrogo wyróżnić swój produkt, poinformować odbiorcę o zawartości pudełka, umieścić swoje logo, dane adresowe, stronę www, hasło promocyjne i inne informacje. Nadruki mogą być wielokolorowe, co sprawia, że opakowanie z nadrukiem flexo jest bardzo estetyczne i atrakcyjne. Ważne jest także to, że koszt wykonania nadruku nie jest wysoki i można go wykonywać nawet przy krótkich seriach produkcyjnych, co pozwala personalizować opakowania.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]