Na czym polega druk fleksograficzny?

Nazwa fleksografia pochodzi od greckiego słowa flekso – giętki. Jest to technika druku używająca elastycznych form drukowych i szybkoschnących farb.

Za początek fleksografii przyjmuje się rok 1853, gdy w Stanach Zjednoczonych wykonano pierwszą elastyczną płytę do maszyny rotacyjnej. Ale tak naprawdę technika ta rozwinęła się w latach 30. XX wieku, kiedy ruchomą metalową czcionkę zastąpiono formą drukową z wulkanizowanej gumy, oraz opracowano specjalne farby do druku fleksograficznego.

Charakterystyczną cechą fleksografii jest używanie do nanoszenia farby elastycznej, wypukłej formy drukowej wykonanej, obecnie, zazwyczaj z polimeru, rzadziej z gumy. Dzięki temu rozwiązaniu, druk fleksograficzny można wykonywać nawet wtedy, kiedy podłoże nie jest idealnie równe. Technika ta jest najbardziej uniwersalną techniką druku, jeśli chodzi o możliwości zadruku różnych podłoży. Najczęściej tą technologią zadrukowuje się folie, opakowania giętkie i opakowania z tektury falistej.

Współczesne maszyny fleksograficzne drukują z rozdzielczością zbliżoną do offsetu, często zaopatrzone są w zespoły lakierujące, a także posiadają możliwość uszlachetnienia druku innymi technikami. Fleksografia ma olbrzymi udział w poligrafii branży opakowaniowej. Jest nadal bardzo dynamicznie rozwijającą się techniką druku.

 

Bookmark the permalink.