Podczas targów Fruit Logistica, które odbywały się w Berlinie, firma Mondi Containerboard przedstawiła nowe rozwiązania do produkcji opakowań z tektury falistej, przeznaczonych do pakowania owoców i warzyw. Są to nowe, ekologiczne gatunki papieru: wodoodporny ProVantage Kraftliner Aqua, który chroni produkt przed wilgocią nawet do trzech dni, oraz ProVantage Fluting Aqua.
To ciekawa informacja zarówno dla producentów opakowań z tektury falistej, dla rolników oferujących do sprzedaży owoce i warzywa, jak i dla konsumentów. Nowy materiał pozwala na produkcję niskogramaturowych opakowań, co przekłada się na oszczędności w kosztach surowców i transportu. Lepsza odporność materiału na wilgoć, sprawia, że opakowanie jest bardziej wytrzymałe podczas przewozu, a tym samym konsumenci otrzymują owoce i warzywa dobrze zabezpieczone i opakowane, które nic nie utraciły ze swojej jakości.
Owocowe i warzywa w trakcie transportu, często są narażone na duże wahania temperatury czy wilgotności, dlatego opakowanie w tym segmencie rynku jest tak ważne. A dlaczego opakowania z tektury? Na podstawie badań przeprowadzonych przez niemiecki Związek Przemysłu Tekturowego w 2015 roku, konsumenci preferują opakowania z tektury falistej dla warzyw i owoców. Połowa ankietowanych uznała, iż owoce opakowane w taki sposób są wyższej jakości niż te przechowywane w skrzynkach z tworzyw sztucznych. Potwierdza to również badanie Instytutu Badawczego TNS Emnid. Wynika z niego, że dla dwóch trzecich respondentów pudła z tektury falistej są bardziej higieniczne niż wielokrotnie wykorzystywane skrzynki z tworzyw sztucznych.
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.