Ilkka Hämälä, prezes i dyrektor generalny Metsä Group został nowym przewodniczącym CEPI, Konfederacji Przemysłu Papierniczego i Celulozowego. Stanowisko formalnie obejmie 1 stycznia 2022 r., zastępując Ignazio Capuano, obecnego przewodniczącego CEPI. Jego mandat będzie trwał dwa lata.

CEPI to ważne i wpływowe europejskie stowarzyszenie reprezentujące przemysł papierniczy. Oferuje szeroką gamę odnawialnych i nadających się do recyklingu produktów z włókien pochodzenia drzewnego – od opakowań, poprzez produkty higieniczne, papiery drukarskie, graficzne i specjalistyczne, biochemikalia do żywności i farmaceutyków, biokompozyty, bioenergię, po tekstylia. 92% surowców używanych przez firmy należące do CEPI pochodzi z Europy i jest certyfikowane jako zrównoważone. CEPI jest zaangażowane w dekarbonizację i transformację gospodarki europejskiej w kierunku obiegu zamkniętego. Wnosi 20 miliardów EUR wartości dodanej do europejskiej gospodarki oraz 5,5 miliarda EUR  inwestycji rocznie.

Ilkka Hämälä obecnie jest prezesem i dyrektorem generalnym Metsä – fińskiej grupy przemysłu leśnego, którą to pełni od 2018 r. Wcześniej zajmował inne stanowiska wysokiego szczebla, a karierę w firmie Metsä rozpoczął w 1988 roku.

Ustępujący przewodniczący Ignazio Capuano, to ogromny zwolennik modernizacji przemysłu papierniczego i celulozowego. Podczas swojej kadencji nadzorował dostosowanie sektora do celów Zielonego Ładu UE, co obecnie jest na etapie propozycji legislacyjnej Komisji Europejskiej, a ma stać się głównym instrumentem UE w osiąganiu założonych celów klimatycznych. Postrzegał Zielony Ład jako szansę dla branży, która zaoferuje zrównoważone produkty codziennego użytku, które staną się alternatywą dla bardziej emisyjnych towarów.

Ilkka Hämälä przejmie obowiązki w trudnym czasie dla gospodarki i skomplikowanej sytuacji politycznej. Będzie głosem branży, która jest postrzegana jako wzór zaangażowania w zrównoważony rozwój. Zamierza kontynuować działania swojego poprzednika współpracując w tym celu z instytucjami UE na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu. Zapewnia, że przemysł, który reprezentuje, pozostaje konkurencyjny, a otoczenie regulacyjne będzie umożliwiać bezpieczne inwestycje, niezbędne do dalszego modernizowani i wdrażania innowacji w branży, które pozwolą osiągnąć założony cel w zakresie redukcji emisji, zgodnie z polityką klimatyczną UE.

Informacja prasowa CEPI: www.cepi.org/wp-content/uploads/2021/11/PressRelease_Hamala-Becomes-Cepi-Chairman_17112021.pdf

Udostępnij

Udostępnij

  • Szanowni Klienci, Partnerzy i Przyjaciele, W imieniu całego zespołu Viki Family pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku. Niech magiczny czas Świąt wypełni Wasze domy ciepłem, radością i spokojem, a Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń, sukcesy oraz wiele inspirujących wyzwań. Dziękujemy za okazane nam zaufanie i owocną współpracę w […]

  • Walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata. Plastikowe butelki jednorazowego użytku, szczególnie te kolorowe, stanowią istotne źródło mikroplastiku, który wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie tego problemu jest system kaucyjny, który z powodzeniem działa w wielu krajach Europy. Polska planuje wprowadzenie […]

  • Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.

  • Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]