Producenci żywności starają się oferować produkty jak najwyższej jakości. Ważną rolę w tym procesie odgrywa opakowanie. Z jednej strony ma sprawić, że dany produkt będzie wyróżniał się na półce sklepowej, z drugiej, jego zadaniem jest dobrze zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Opakowanie ma również posiadać dodatkowe cechy, ważne dla klientów. Ma być lekkie, poręczne i trwałe, co zapewni, że można łatwo i bezpiecznie dostarczyć produkt do domu, oraz wygodnie przechować.
Klienci zwracają coraz większą uwagę na to co spożywają. Coraz więcej z nas szuka produktów ekologicznych o wysokiej zawartości witamin i minerałów. Niewielu z nas jednak zastanawia się nad wpływem światła na jakość produktu. Promieniowanie słoneczne jest dla nas życiodajne, bez słońca ziemia umrze, z drugiej jednak strony promieniowanie słoneczne niszczy w produktach spożywczych witaminy A, B2, D, E, K. Dlatego ważnym jest, aby opakowanie chroniło zawartość przed tego typu wpływem. Opakowania kartonowe są jednym z nielicznych dostępnych na rynku typów opakowań, które chronią wrażliwe produkty i ich cenne składniki odżywcze przed szkodliwym działaniem światła, a jednocześnie spełniają inne warunki cenione przez konsumentów.
Opakowania z papieru i tektury, pod względem udziału w ogólnej strukturze rynku opakowań do żywności, ustępują miejsca tylko opakowaniom z tworzyw sztucznych. Jednak wszyscy zdają sobie sprawę jak trudne w recyklingu i uciążliwe dla środowiska są opakowania z tworzyw sztucznych, dlatego ich udział spada, a opakowań tekturowych rośnie. Liczba firm stawiających na kartony uważających, że to jest przyszłość pakowania żywności, jest coraz większa. Sytuację ułatwia rozwój technologiczny, który pozwala na wykorzystanie opakowań tekturowych do nowych zastosowań, dotąd zarezerwowanych dla opakowań plastikowych.
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.