Opakowania z tektury podbijają przemył spożywczy. Już, według szacunków, stanowią 60 – 70% całego rynku opakowań żywności. Decydują o tym, w głównej mierze zalety tego materiału, ale także popularność trendu eko. Moda na ekologię, która dotyczy również rynku opakowań produktów spożywczych, powoduje że na producentach żywności ciąży presja ze strony użytkowników, domagających się nie tylko funkcjonalnych rozwiązań, ale również przyjaznych dla środowiska.
Głównym odbiorcą tekturowych opakowań jest sektor żywności przetworzonej i świeżej. Stosuje się je do pakowania owoców i warzyw, mięsa i ryb, ciast i wyrobów piekarniczych oraz słodyczy. Opakowania tego typu są również popularne przy pakowaniu żywności płynnej oraz w gastronomii. Dominują np. na rynku mleka – dwa na trzy mleka kupowane w Polsce są zapakowane w kartony.
Wzrost popularności na tego rodzaju opakowań jest spowodowany zmianą naszego zachowania. Szybkie tempo życia sprawia, że już 43% Polaków je, a 34% pije „poza domem”. Karton idealnie nadaje się do pakowania posiłków i napoi spożywanych „na zewnątrz”. Dzięki niskiej wadze, możliwości nadawania opakowaniom wygodnego dla użytkowników kształtu oraz stosowanie rozwiązań umożliwiających ich wielokrotne zamykanie, to najlepszy materiał do tego typu zastosowań. Opakowania do dań gotowych i na wynos, czyli sektor convenience, ma być głównym motorem wzrostu zapotrzebowania na opakowania tekturowe do żywności.
Wartość całego polskiego rynku opakowań w 2022 r. wyniesie ok. 13 mld EUR. Opakowania z kartonu i tektury mają w nim 36% udziału i zajmują drugą pozycję, za opakowaniami z tworzyw sztucznych. Według szacunków, ich udział cały czas będzie rósł i wkrótce powinny prześcignąć opakowania plastikowe. Proces zastępowania opakowań szkodliwych dla środowiska, opakowaniami dla niego przyjaznymi, został trochę zakłócony w ostatnich latach z powodu pandemii, a następnie wojny w Ukrainie, jednak nie zatrzymał się. Opakowania ekologiczne cały czas zyskują na znaczeniu.
Na wzrost popularności opakowań tekturowych, poza przemysłem spożywczym, ma wpływ również branża e-commerce. Ogromny wzrost popularności zakupów przez internet sprawia, że tu również rośnie również zapotrzebowanie na opakowania wysyłkowe z tektury.
Oprócz zalet dla konsumentów, opakowania tekturowe mają również bardzo wiele zalet dla producentów. A jedną z ważniejszych, jest możliwość nanoszenia wysokiej jakości nadruków. Mogą one pełnić rolę nośnika informacji, nie tylko tych istotnych dla klienta np. o składzie i wartościach odżywczych produktu, ale również marketingowych, które przyczyniają się do budowy pozycji firmy na rynku.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]