Tektura to niezwykle popularny materiał na opakowania transportowe, co zawdzięcza atrakcyjnej cenie, dużej wytrzymałości oraz naturalnemu pochodzeniu. Czy jednak sprawdza się w przypadku, gdy trzeba przetransportować coś naprawdę dużego? Czy opakowania wielkogabarytowe z tektury sprawdzają się np. w przemyśle ciężkim? Okazuje się, że tak!
Wielkogabarytowe pudła z tektury, świetnie sprawdzają się w przemyśle motoryzacyjnym, hutniczym, maszynowym, chemicznym i podobnych. Pudełka wytworzone z 3-, 5- i 7-warstwowej tektury ciężkiej, łączone za pomocą zszywek, klipsów i specjalnego kleju potrafią wytrzymać ciężar nawet do 1,5 tony, co sprawia że są stosowane coraz chętniej. Zapotrzebowanie na tego typu opakowania nieustannie rośnie także z powodów ustawodawstwa UE. Tektura, jako produkt ekologiczny, skutecznie wypiera opakowania z tworzyw sztucznych. Patrząc na kierunek rozwoju gospodarki światowej, jej rola w transporcie lądowym jak i morskim, będzie tylko rosła.
Dla firm stosujących wielkogabarytowe opakowania tekturowe najważniejsze jest bezpieczeństwo, a więc wytrzymałość opakowania transportowego, jego funkcjonalność, ale również cena. Przed producentami opakowań staje więc wyzwanie pogodzenie tych wymagań. Jeżeli zbyt zminimalizują koszt opakowań, spowodują jego większą podatność na uszkodzenia podczas transportu i przeładunku. Szkody które powstaną z tego powodu, to nie tylko straty wynikające z uszkodzenia transportowanego towaru, ale także straty wizerunkowe – odbiorcy nie otrzymują na czas zamówień. Warto więc przed decyzją o ostatecznym wyborze opakowania przeanalizować rachunek ekonomiczny, uwzględniając nie tylko sam koszt opakowania, ale także straty spowodowane możliwością jego uszkodzenia.
Nowocześni producenci, jak na przykład firma Viki Family, świadomi tego, na jakie niebezpieczeństwa będą narażone opakowania transportowe (warunki chłodnicze, wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne…) korzystają z narzędzi symulujących środowisko w którym opakowanie będzie użytkowane i testują, jak sobie poradzi z tymi trudnościami. Zamawiając więc opakowanie u takiego producenta, można mieć pewność, że zaproponowane rozwiązanie będzie odpowiednio dostosowane do przeznaczenia i zagwarantuje bezpieczeństwo towaru. Zapewni także właściwą funkcjonalność, np. łatwość montażu, która przyspiesza pracę czy bezproblemowe przechowywanie złożonych opakowań w magazynie.
Jednak ostanie słowo zawsze należy do klienta. To on płaci za towar, więc decyduje o wyborze tego konkretnego rozwiązania. Jeżeli dla niego liczy się tylko cena, to naraża się na straty wynikające z niewłaściwego zabezpieczenia produktów. My proponujemy opakowania na wysokim poziomie, co nie zawsze oznacza najniższy koszt, ale w ogólnym rozrachunku zdecydowanie opłaca się.
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.