Opakowania z tektury falistej spotykamy wszędzie gdzie towary są produkowane, transportowane i eksponowane na półkach. Już od prawie 150 lat zapewniają bezpieczny i higieniczny transport towarów, zabezpieczając ok. 70% światowej produkcji w drodze od producenta do konsumenta. Opakowania mogą być produkowane w dowolnym kształcie i rozmiarze, co ułatwia logistykę i transport, mogą np. zostać zoptymalizowane pod przestrzeń ładunkową, aby ułatwić otwieranie czy obsługę w sklepie.
Niezaprzeczalną zaletą opakowań tekturowych jest również to, że idealnie wpisują się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. W 100% nadają się do recyklingu, są pochodzenia naturalnego i ulegają biodegradacji. W praktyce opakowania z tektury falistej są jednym z najbardziej ekologicznych produktów. Rynek odzyskiwania surowców wtórnych jest dobrze rozwinięty, a wydajne procesy recyklingu umożliwiają ponowne wykorzystanie włókien celulozowych do produkcji nowych opakowań – makulatura to 89% surowca wykorzystywanego do produkcji pudełek z tektury falistej. Zapewnia to ciągłość życia włókien oraz przyczynia się do wzrostu PKB gospodarki kraju.
Konstrukcja tektury falistej to seria połączonych łuków, co nadaje materiałowi znaczną sztywność i wytrzymałość, a jednocześnie zapewnia właściwości amortyzujące. Powietrze krążące w pustych przestrzeniach, wewnątrz materiału, to także izolator, który zapewnia ochronę przed wahaniami temperatury. Stosunek wytrzymałości do wagi tektury jest wyjątkowy i nie ma sobie równych wśród materiałów opakowaniowych. Produkowanych jest wiele rodzajów tektury falistej, o różnych gramaturach i profilach fali, co umożliwia przygotowywanie opakowań o różnych właściwościach.
Współcześnie produkowane opakowania z tektury falistej są dostosowane do określonego zadania i produktu, co przekłada się na ułatwienie pakowania, pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń transportową i jednocześnie dobrze zabezpiecza towar. Opakowania takie optymalizują więc koszt prowadzenia działalności. Tektura falista odgrywa także coraz większą rolę marketingową na półkach sklepowych, ponieważ jako materiał ekologiczny może znacząco zwiększyć sprzedaż produktu. W e-commerce opakowanie tekturowe zapewniają pierwszy kontakt offline z konsumentem, staje się więc integralną częścią produktu, prezentując podstawowe wartości marki.
Opakowania z tektury falistej łatwo można dopasować do dowolnych kształtów i rozmiarów pakowanych przedmiotów, co zapewnia lepszą ochronę oraz właściwą izolację i sztywność. Nowe techniki drukowania, pozwalając uzyskać najwyższą jakość naniesionych nadruków, zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Opakowanie z tektury falistej jest więc produktem, które łatwo dostosuje się zarówno do wymagań sprzedawców, łańcucha dostaw, jak i konsumentów. Właściwie to ideał :)
Zainteresowany opakowaniami z tektury falistej? Zapraszamy do kontaktu!
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.