Peel Saver to ekologiczne opakowanie wykonane ze skórek ziemniaczanych. Na jego pomysł wpadła grupa włoskich projektantów – Simone Caronni, Paolo Stefano Gentile i Pietro Gaeli – po tym, jak zorientowali się, jak dużo obierek powstaje przy produkcji frytek. Postanowili jakoś zagospodarować ten odpad i wymyślili, że powstanie z nich opakowanie dla… frytek.
Peel Saver jest alternatywą dla opakowań papierowych na „street food”, czyli żywność na wynos, przeznaczoną do szybkiego spożycia. Opakowania na takie produkty mają bardzo krótki cykl życia i właściwie nie nadają się do recyklingu. Zatłuszczony papier można wprawdzie odzyskiwać, ale jest to proces trudny i drogi, praktycznie nie stosuję się go więc . Opakowania takie wprawdzie nie szkodzą środowisku, ponieważ ulegają naturalnej biodegradacji, stają się jednak odpadem bo nie są ponownie wykorzystywane. Dla zużytych opakowań ze skórek ziemniaczanych znaleziono zastosowanie. Można je przetworzyć w karmę dla zwierząt lub nawóz dla roślin, nie trafiają więc na wysypiska, a wracają do cyklu biologicznego w sposób pożyteczny.
Projektanci na początku eksperymentowali i mieszali obierki ziemniaczane z innymi składnikami. Zorientowali się jednak, że skórka z ziemniaków sama w sobie zapewnia niezbędną trwałość i wystarczającą sztywność, składa się bowiem ze skrobi i włókien, które po maceracji i naturalnym wysuszeniu uzyskują zdolność wiązania się i twardnienia. Po tych procesach skórki rozprowadza się na okrągłej formie, a następnie zwija wokół stożkowego kształtu, nadając im ostateczny wygląd.
Pomysł wydaje się świetny. Jednak opakowanie Peel Saver jest nadal w fazie projektowej. Twórcy nie mają wystarczających funduszy na wdrożenia produkcji na dużą skalę. Szukają inwestora, który pomoże im w urzeczywistnieniu tego projektu.
Fot: Simone Caronni, Pietro Gaeli, Paolo Stefano Gentile, źródło: www.behance.net
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]