Umieszczanie towarów w opakowaniach to konieczność. Gwarantuje to, że produkty dotrą do naszego domu w stanie nienaruszonym. Na tym jednak najczęściej kończy się ich funkcjonalność i opakowanie staje się odpadem. Z opakowaniami kartonowymi nie ma przynajmniej problemu, wrzucone do pojemnika na papier zmieniają się w surowiec, który zostanie ponownie przetworzony i wykorzystany. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takowy karton wykorzystać w ciekawszy sposób.
Na taki pomysł wpadli producenci telewizorów Samsung, którzy znaleźli zastosowanie dla pudełek po ich produktach. Telewizory z serii Lifestyle są pakowane w nietypowe, nowoczesne opakowania, zaprojektowane w duchu recyklingu, co zapewnia przedłużenie ich życia.
Designerzy firmy przygotowali kilka projektów sprzętów domowych, które można wykonać samodzielnie z opakowania. Karton, w który zapakowane są telewizory, ma specjalne otwory perforacyjne pozwalające na jego wygodne rozerwanie i zbudowanie np. pojemnika na gazety, mini-stolika, szafki na konsolę do gier czy sprzęt RTV lub domku dla kota. Po rozpakowaniu telewizora wystarczy zeskanować zamieszczony na kartonie kod QR i wyświetlić instrukcję złożenia z niego odpowiedniego „mebla”, a następnie zastosować się do otrzymanej instrukcji.
To opakowanie to kolejny krok Samsunga w stronę odpowiedzialnego społecznie biznesu. Wcześniej firma już zapowiedziała wdrożenie ekoprojektowania, czyli korzystania z opakowań przyjaznych środowisku i w pełni nadających się do recyklingu, ze szczególnym naciskiem na ograniczanie zużycia plastiku.
W ekologiczne kartony Samsunga, będące jednocześnie meblem, na razie pakowane są tylko trzy modele telewizorów, jednak już trwają prace nad kolejnymi opakowaniami tego typu. Firma, wspólnie z brytyjskim magazynem Dezeen, przygotowała konkurs na inne projekty, które można wykonać z opakowania po telewizorze. Najlepsze z nich mają szansę na realizację w kolejnych produktach koreańskiego producenta.
Źródło: samsung.com
Udostępnij
Udostępnij
Nowe Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie przemieszczania odpadów (EU Waste Shipment Regulation – WSR 1157/2024) budzi poważne obawy wśród przedstawicieli sektora recyklingu. Europejska Konfederacja Przemysłu Recyklingowego (EuRIC) stanowczo apeluje o natychmiastowe wydłużenie terminów wynikających z tego rozporządzenia, aby zapobiec destabilizacji rynków recyklingu oraz utracie konkurencyjności europejskiego przemysłu recyklingowego. Szczególnie zagrożony jest sektor recyklingu papieru i […]
Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI) reprezentuje sektor celulozowo-papierniczy w Europie, zrzeszając 19 krajowych organizacji branżowych i niemal 860 zakładów produkcyjnych. Przemysł ten zatrudnia ponad 175 000 osób, generując przychody rzędu 100 miliardów euro rocznie. CEPI w pełni popiera unijny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku i podejmuje działania na rzecz gospodarki cyrkularnej, w tym […]
E-CO BOX to innowacyjne opakowanie wysyłkowe stworzone z myślą o wymaganiach współczesnej branży e-commerce. W odpowiedzi na potrzeby firm poszukujących skutecznych, estetycznych i ekologicznych rozwiązań pakowania, ten produkt łączy nowoczesne technologie z wygodą użytkowania.
W świecie handlu detalicznego coraz większe znaczenie odgrywa optymalizacja procesów logistycznych i sprzedażowych, szczególnie w kontekście dynamicznie zmieniających się oczekiwań konsumentów. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest właściwe zarządzanie opakowaniami. To właśnie w tym obszarze niezwykle pomocnym narzędziem okazuje się „The Blue Book” – publikacja wydana przez Efficient Consumer Response (ECR) Executive Board. Nazywana […]