Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku (w tym opakowania z tego materiału) są jednym z głównych winnych zanieczyszczenia środowiska, przede wszystkim oceanów. Na szczęście o tym problemie nie tylko mówi się coraz głośniej, ale i podejmuje konkretne działania w celu jego rozwiązania. Do sukcesu jeszcze daleka droga, ale presja społeczeństw powoduje, że wykorzystywanych jest coraz więcej zrównoważonych opakowań.
Tektura jest zrównoważonym materiałem na opakowania, który pomaga rozwiązać problem opakowań z tworzyw sztucznych. W Europie produkuje się ją głównie ze ścieru drzewnego i makulatury. Powstają również materiały podobne do tektury, produkowane z innych surowców, również pochodzenia roślinnego, przez co nieszkodliwych dla środowiska. Przykładem takiego materiału może być „Pinyapel” produkowany z liści ananasa.
Filipiny są jednym z największych producentów owoców ananasa na świecie, dysponują więc dużą ilością liści tego owocu, które do tej pory były odpadem. Teraz, dzięki wsparciu Centrum Projektowego Filipin, którego celem jest rozwiązywanie problemu odpadów rolniczych, stały się surowcem. Powstaje z nich innowacyjny materiał opakowaniowy, który nie tylko pomoże w recyklingu bezużytecznych do tej pory odpadów, ale i aktywnie przyczyni się do ochrony środowiska.
Na rynku pojawiło się opakowanie „Sprout” (kiełek) zaprojektowane przez Pata Mangulabnana, przeznaczone do batonika Muesli, wykonane właśnie z liści ananasa. Co więcej, w użytym materiale „Pinyapel” dodatkowo „zatopiono” nasiona, co ma zachęcić kupujących do zasadzenia opakowania po użyciu. Opakowanie to więc nie tylko zmniejsza ilość odpadów ale i przyczynia się do zwiększenie liczby roślin, jego rola nie kończy się więc zaraz po rozpakowaniu.
To na pewno świetny przykład zrównoważonego projektu wspierającego gospodarkę o obiegu zamkniętym. Opakowanie po wykorzystaniu nie staje się odpadem, ale nawozem w produkcji kolejnych roślin, które być może w przyszłości staną się surowcem do produkcji kolejnych opakowań.
Opakowanie „Sprout” jest zadrukowane organicznym tuszem sojowym, co jeszcze bardziej podkreśla jego ekologiczny charakter. Dodatkowo uzupełnia je opakowanie ze skrobi jadalnej, które chroni towar podczas transportu i dostawy i także jest to produkt zrównoważony. Jak więc pokazuje ten przykład, możemy radzić sobie bez tworzyw sztucznych.
Źródło: unreservedmedia.com
Udostępnij
Udostępnij
Nowe Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie przemieszczania odpadów (EU Waste Shipment Regulation – WSR 1157/2024) budzi poważne obawy wśród przedstawicieli sektora recyklingu. Europejska Konfederacja Przemysłu Recyklingowego (EuRIC) stanowczo apeluje o natychmiastowe wydłużenie terminów wynikających z tego rozporządzenia, aby zapobiec destabilizacji rynków recyklingu oraz utracie konkurencyjności europejskiego przemysłu recyklingowego. Szczególnie zagrożony jest sektor recyklingu papieru i […]
Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI) reprezentuje sektor celulozowo-papierniczy w Europie, zrzeszając 19 krajowych organizacji branżowych i niemal 860 zakładów produkcyjnych. Przemysł ten zatrudnia ponad 175 000 osób, generując przychody rzędu 100 miliardów euro rocznie. CEPI w pełni popiera unijny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku i podejmuje działania na rzecz gospodarki cyrkularnej, w tym […]
E-CO BOX to innowacyjne opakowanie wysyłkowe stworzone z myślą o wymaganiach współczesnej branży e-commerce. W odpowiedzi na potrzeby firm poszukujących skutecznych, estetycznych i ekologicznych rozwiązań pakowania, ten produkt łączy nowoczesne technologie z wygodą użytkowania.
W świecie handlu detalicznego coraz większe znaczenie odgrywa optymalizacja procesów logistycznych i sprzedażowych, szczególnie w kontekście dynamicznie zmieniających się oczekiwań konsumentów. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest właściwe zarządzanie opakowaniami. To właśnie w tym obszarze niezwykle pomocnym narzędziem okazuje się „The Blue Book” – publikacja wydana przez Efficient Consumer Response (ECR) Executive Board. Nazywana […]