Brytyjski wynalazca James Longcroft, absolwent chemii Uniwersytetu w Durham i założyciel firmy Choose Water, opracował biodegradowalną i nadającą się do recyklingu butelkę na wodę. Jego projekt ma pomóc ocalić oceany przed odpadami z tworzyw sztucznych.
Butelka jest wykonana w 100 proc. z papierowej pulpy, która jest formowana próżniowo wokół wodoszczelnego szkieletu o odpowiednim kształcie. Butelka Choose Water, określana jako „butelka bez plastiku”, składa się z dwóch warstw. Zewnętrzna część wykonana jest z papieru makulaturowego, a wewnętrzna to wodoodporna wyściółka, wykonana z biodegradowalnych materiałów, tworząca szczelną warstwę, która zatrzymuje wodę przed przedostaniem się do papieru.
Nowa butelka może zostać poddana recyklingowi. Jednak, nawet jeśli trafi do środowiska nie będzie miała na niego negatywnego wpływu, ponieważ ulegnie degradacji w ciągu kilku miesięcy, w oceanie lub na wysypisku śmieci. Jej twórca twierdzi, że wewnętrzne i zewnętrzne warstwy butelki rozpadną się w ciągu trzech tygodni, a zakrętka butelki, wykonana z metalu, zardzewieje i rozpadnie się w ciągu roku.
Historia powstania butelki wiąże się z pomocą dla Afryki. Firma Choose Water, zajmującą się butelkowaniem wody, zorganizowała akcję zaopatrzenia mieszkańców czarnego lądu w wodę. Jednak uświadomiła sobie zgubne skutki używania butelek plastikowych. Zaprzestała więc pakowania wody w butelki z tworzyw sztucznych i postanowiła znaleźć inne rozwiązanie. Tak powstał projekt papierowej butelki.
Koszt produkcji biodegradowalnej butelki ma być tylko nieznacznie wyższy niż butelki plastikowej. Na rynku ma się pojawić w pod koniec roku 2018, jeżeli uda się sfinansować wdrożenie do produkcji. Surowce, z których powstaje butelka zostały opracowane w zgodzie z naturą i są produktami ubocznymi większych gałęzi przemysłu, co czyni je konkurencyjnymi cenowo w porównaniu z tworzywami sztucznymi. Co równie ważne, zyski ze sprzedaży butelek będą trafiały do organizacji non-profit o nazwie Water for Africa. Rozwój projektu można wspierać na platformie crowdfundingowej IndieGoGo.
James Longcroft, wynalazca butelki, uważa, że jego projekt rozwiąże wiele globalnych problemów. Może zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które co roku są wyrzucane do oceanów, aż o osiem milionów ton. Niedawne wyliczenia wykazały, że od lat 50. XX wieku na świecie wyprodukowano 8,3 mld ton wyrobów z tworzyw sztucznych. Prawie 80% z nich nie zostało poddanych recyklingowi ani spaleniu. A że ich rozkład zajmuje średnio 400 lat, więc ok. 6,3 mld ton odpadów z tworzyw sztucznych nadal zalega na wysypiskach śmieci lub pływa w oceanach. I liczba ta wciąż rośnie.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]