Raport GfK Who Cares? Who Does? przedstawia zachowania polskich konsumentów oraz ich wymagania wobec marek i producentów w kontekście ochrony środowiska. Z najnowszego raportu wynika, że już 31% polskich nabywców nie kupuje produktów, jeżeli mają szkodliwy wpływ na środowisko. Mimo pandemii, podejmujemy znacznie więcej działań mających na celu ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych.
Wirus COVID-19 bardzo mocno zmienił nasze zachowania w sklepie – kluczowe stały się bezpieczne, szybkie i komfortowe zakupy. Zgodnie z tym trendem inne sprawy, takie jak choćby troska o środowisko, powinny zejść na dalszy plan, tak się jednak nie stało. Wręcz przeciwnie, z raportu jasno wynika, że pomimo strachu przed zarażeniem i wszechobecnego kontaktu z plastikiem (choćby rękawiczki jednorazowe), pozostaliśmy wierni postawie ukształtowanej w latach przed pandemią. Ostatnie miesiące nawet wzmocniły wśród polskich klientów postawy prośrodowiskowe.
Z raportu GfK wynika, że w ciągu ostatniego roku odsetek konsumentów, podejmujących działania zmierzające do redukcji plastikowych odpadów wzrósł z 18% do 21%. Równocześnie spadła liczba nabywców, z 41% do 35%, nie zwracających uwagi na ten problem. Aż 48% polskich konsumentów zadeklarowało, że odczuwa osobiście problemy środowiskowe, a 31% przestało kupować określone produkty ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko lub społeczeństwo. Według badanych to właśnie plastikowe odpady są głównym problemem środowiskowym, a zwłaszcza ich ilość. Na kolejnych miejscach znalazły się zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza oraz marnotrawstwo żywności.
W ciągu roku wzrosła liczba osób podejmujących działania mające na celu ograniczenie zużycia opakowań plastikowych, m.in:
- 55% używa opakowań uzupełniających, jeśli są dostępne,
- 54% stara się unikać plastiku podczas kupowania owoców i warzyw,
- 83% używa własnej torby na zakupy,
- 77% zrezygnowało z kupowania plastikowych sztućców i talerzy.
Polscy konsumenci wskazali producentów, jako najważniejszą grupę, która może zredukować ilość odpadów plastikowych. Aż 47% nabywców uważa, że to właśnie oni w największym stopniu mogą wpłynąć na rozwiązanie tego problemu. Na kolejnym miejscu znalazł się rząd, wskazało go 29% badanych, a 20% konsumentów, jako najważniejsze ogniwo w walce z plastikiem, wskazało samego siebie. Tylko 4% oczekuje takich działań od sprzedawców detalicznych.
Jak wynika z badania, przedsiębiorstwa powinny podjąć działania zmierzające do eliminacji tworzyw sztucznych ze swoich produktów i ich opakowań i to w sposób na tyle skuteczny, że zostanie dostrzeżony przez konsumentów. Dziś zaledwie 15% kupujących potrafi wskazać markę, która w ich ocenie podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska. To niewiele.
Postrzeganie firmy jako przyjaznej środowisku może w najbliższych latach przynieść bardzo wymierne korzyści, bo trend EKO będzie tylko się wzmacniał. Klienci będą chętniej wybierać produkty bez tworzyw sztucznych i w odpowiednich opakowaniach, warto więc zainwestować w taki wizerunek. Najłatwiejsza na początek jest zmiana plastikowego opakowania na opakowanie tekturowe – najwyżej oceniane przez konsumentów. Możemy w tym pomóc!
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]