Powietrze to nasze wspólne dobro i musimy o nie dbać, a w Polsce, jak powszechnie wiadomo nie jest z tym dobrze. A jego jakość zależy od nas wszystkich, nie możemy zwalać winy na przemysł czy motoryzację. To my wyznaczamy trendy, do których producenci wszelkich dóbr się dostosowują i to my możemy zmienić ich działania. Czasem wystarczy niewielka wysiłek – zmiana przyzwyczajeń, czy świadome wybieranie produktów i zachowań.

Kiedy pojawia się problem walki ze smogiem, mówimy, że władze powinny coś z tym zrobić. To dla nas wygodne, zrzucamy z siebie odpowiedzialność. Ale czy ustawami i nakazami można rozwiązać problem? To na pewno pomoże, ale zdecydowanie prościej, taniej i szybciej będzie gdy to my świadomie i rozważnie będziemy dokonywali wyborów w naszym życiu. Bo najlepszym rozwiązaniem w walce ze smogiem jest świadoma konsumpcja.

I nie chodzi tu tylko o właściwe wybory w sklepie, ale również o użytkowanie przedmiotów i oszczędzanie surowców. O ograniczenie używania samochodu, gdy nie jest to konieczne, a także racjonalne zużywanie prądu, wody i gazu. Korzystanie z komunikacji miejskiej ogranicza emisję spalin przez nasz samochód, ale również przez inne, z powodu mniejszych korków. Zgaszenie światła w pustym pokoju, czy wyłączenie telewizora, którego nikt nie ogląda, to mniejsze zużycie paliw w elektrowni. Wybieranie w sklepie produktu w opakowaniu nadającym się do recyklingu, to mniej śmieci, oraz mniejsze zużycie surowców naturalnych. A takie działania nie wymagają od nas wiele wysiłku.

Największym problemem, z którym musimy się zmierzyć to tzw. niska emisja, czyli spalanie w piecach paliw niskiej jakości, czy odpadów, zwłaszcza plastiku czy innych podobnych produktów chemicznych. Wydaje nam się, że w ten sposób oszczędzamy, ale to tylko pozory. Paliwa niskiej jakości są tańsze, ale mają znacznie mniejszą wartość energetyczną , więc trzeba zużyć ich więcej. Spalanie śmieci wcześniej czy później odbije się na naszym zdrowiu, więc to co zaoszczędzimy, wydamy na leczenie. Liczba osób chorujących z powodu smogu rośnie w Polsce lawinowo. Szacuje się, że rocznie z tego powodu umiera 45 tys. osób.

Kolejnym aspektem świadomej konsumpcji jest korzystanie z usług i produktów firm, które stawiają na ekologiczne rozwiązania i dbają o środowisko. Jeszcze do niedawna podstawą wyboru produktu była cena i jakości. Teraz doszedł jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, zgodność z zasadami. Wrażliwi społecznie konsumenci czyli osoby, dla których, równie ważne jak jakość produktu, są zasady takie jak czyste, naturalne środowisko, tolerancja, równouprawnienie rosną w siłę. I właśnie oni odmieniają politykę wielu firm. Bo ekologiczna firma, to nie tylko taka, która produkuje ekologiczne produkty, ale także taka, która np. preferuje cyfrowe faktury zamiast papierowych, korzystaj z hybrydowych aut, nie używa opakowań z plastiku, itp. Na to, że takie zachowania odnoszą skutek, można znaleźć sporo przykładów. Decyzja sieci handlowych o wycofaniu ze sprzedaży jajek „trójek”podyktowana była presją konsumentów. Podobnie głośna staje się rezygnacja z opakowań plastikowych, na rzecz takich nadających się do recyklingu.

Konsumenci domagają się nie tylko ekologii, zaczynają dodatkowo stawiać także etyczne wymagania, żądają zapewnień, że towar został wyprodukowany z zachowaniem praw człowieka i pracownika. Taki gwarancje dają certyfikaty stosowane na produktach, np. certyfikat FSC, którym oznacza się towary drewnopochodne. Opakowanie kartonowe FSC oznacza, że zostało ono wyprodukowane w zgodzie z potrzebami środowiska, pracowników i społeczności. Oznacza więc nie tylko, że to produkt ekologiczny, ale taże, że w całym procesie jego powstawania przestrzegane są normy etyczne. Świadome wybieranie takich opakowań, pozwala więc wymuszać właściwe zmiany w firmach.

Aby walczyć ze smogiem, nie musimy się wcale wysilać. Wystarczy odpowiedzialnie wybierać sposób podróżowania, paliwo, codzienne produkty i usługi. Nie jest to trudne, informacje o produktach i firmach są dostępne w internecie. A gdy świadome konsumowanie stanie się nawykiem, to nic lepszego nie może się zdarzyć. Zachowania ekologiczne sprawią, że poczujemy się lepiej robiąc coś dobrego dla środowiska, odczujemy to także w wydatkach, gdyż ekologiczne postępowanie pozwoli na realne oszczędności, a w ostatecznym rozrachunku odczujemy poprawę naszego otoczenia. Choć brzmi to banalnie, to właśnie takie działania są są kluczowe w procesie poprawy jakości powietrza.

Udostępnij

Udostępnij