Powietrze to nasze wspólne dobro i musimy o nie dbać, a w Polsce, jak powszechnie wiadomo nie jest z tym dobrze. A jego jakość zależy od nas wszystkich, nie możemy zwalać winy na przemysł czy motoryzację. To my wyznaczamy trendy, do których producenci wszelkich dóbr się dostosowują i to my możemy zmienić ich działania. Czasem wystarczy niewielka wysiłek – zmiana przyzwyczajeń, czy świadome wybieranie produktów i zachowań.
Kiedy pojawia się problem walki ze smogiem, mówimy, że władze powinny coś z tym zrobić. To dla nas wygodne, zrzucamy z siebie odpowiedzialność. Ale czy ustawami i nakazami można rozwiązać problem? To na pewno pomoże, ale zdecydowanie prościej, taniej i szybciej będzie gdy to my świadomie i rozważnie będziemy dokonywali wyborów w naszym życiu. Bo najlepszym rozwiązaniem w walce ze smogiem jest świadoma konsumpcja.
I nie chodzi tu tylko o właściwe wybory w sklepie, ale również o użytkowanie przedmiotów i oszczędzanie surowców. O ograniczenie używania samochodu, gdy nie jest to konieczne, a także racjonalne zużywanie prądu, wody i gazu. Korzystanie z komunikacji miejskiej ogranicza emisję spalin przez nasz samochód, ale również przez inne, z powodu mniejszych korków. Zgaszenie światła w pustym pokoju, czy wyłączenie telewizora, którego nikt nie ogląda, to mniejsze zużycie paliw w elektrowni. Wybieranie w sklepie produktu w opakowaniu nadającym się do recyklingu, to mniej śmieci, oraz mniejsze zużycie surowców naturalnych. A takie działania nie wymagają od nas wiele wysiłku.
Największym problemem, z którym musimy się zmierzyć to tzw. niska emisja, czyli spalanie w piecach paliw niskiej jakości, czy odpadów, zwłaszcza plastiku czy innych podobnych produktów chemicznych. Wydaje nam się, że w ten sposób oszczędzamy, ale to tylko pozory. Paliwa niskiej jakości są tańsze, ale mają znacznie mniejszą wartość energetyczną , więc trzeba zużyć ich więcej. Spalanie śmieci wcześniej czy później odbije się na naszym zdrowiu, więc to co zaoszczędzimy, wydamy na leczenie. Liczba osób chorujących z powodu smogu rośnie w Polsce lawinowo. Szacuje się, że rocznie z tego powodu umiera 45 tys. osób.
Kolejnym aspektem świadomej konsumpcji jest korzystanie z usług i produktów firm, które stawiają na ekologiczne rozwiązania i dbają o środowisko. Jeszcze do niedawna podstawą wyboru produktu była cena i jakości. Teraz doszedł jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, zgodność z zasadami. Wrażliwi społecznie konsumenci czyli osoby, dla których, równie ważne jak jakość produktu, są zasady takie jak czyste, naturalne środowisko, tolerancja, równouprawnienie rosną w siłę. I właśnie oni odmieniają politykę wielu firm. Bo ekologiczna firma, to nie tylko taka, która produkuje ekologiczne produkty, ale także taka, która np. preferuje cyfrowe faktury zamiast papierowych, korzystaj z hybrydowych aut, nie używa opakowań z plastiku, itp. Na to, że takie zachowania odnoszą skutek, można znaleźć sporo przykładów. Decyzja sieci handlowych o wycofaniu ze sprzedaży jajek „trójek”podyktowana była presją konsumentów. Podobnie głośna staje się rezygnacja z opakowań plastikowych, na rzecz takich nadających się do recyklingu.
Konsumenci domagają się nie tylko ekologii, zaczynają dodatkowo stawiać także etyczne wymagania, żądają zapewnień, że towar został wyprodukowany z zachowaniem praw człowieka i pracownika. Taki gwarancje dają certyfikaty stosowane na produktach, np. certyfikat FSC, którym oznacza się towary drewnopochodne. Opakowanie kartonowe FSC oznacza, że zostało ono wyprodukowane w zgodzie z potrzebami środowiska, pracowników i społeczności. Oznacza więc nie tylko, że to produkt ekologiczny, ale taże, że w całym procesie jego powstawania przestrzegane są normy etyczne. Świadome wybieranie takich opakowań, pozwala więc wymuszać właściwe zmiany w firmach.
Aby walczyć ze smogiem, nie musimy się wcale wysilać. Wystarczy odpowiedzialnie wybierać sposób podróżowania, paliwo, codzienne produkty i usługi. Nie jest to trudne, informacje o produktach i firmach są dostępne w internecie. A gdy świadome konsumowanie stanie się nawykiem, to nic lepszego nie może się zdarzyć. Zachowania ekologiczne sprawią, że poczujemy się lepiej robiąc coś dobrego dla środowiska, odczujemy to także w wydatkach, gdyż ekologiczne postępowanie pozwoli na realne oszczędności, a w ostatecznym rozrachunku odczujemy poprawę naszego otoczenia. Choć brzmi to banalnie, to właśnie takie działania są są kluczowe w procesie poprawy jakości powietrza.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]