Europejska Konfederacja Przemysłu Papierniczego (CEPI) zaprezentowała wstępne statystyki produkcji papieru i tektury za rok 2019. W krajach członkowskich CEPI w 2019 roku spadła ona o 3%, w porównaniu z rokiem 2018. W głównej mierze spadek ten jest spowodowany zmniejszeniem produkcji papieru graficznego.
Całkowita produkcja papieru i tektury w krajach CEPI w 2019 r. wyniosła 89,5 mln ton, w 2018 r. było to 92,2 mln ton. Trend spadkowy zaobserwowano także we wszystkich najważniejszych krajach produkujących papier i tekturę spoza Europy – Chinach, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei i Kanadzie. Wzrost produkcji natomiast osiągnęło wiele krajów tzw. „wschodzących” m.in. Indie, Indonezja, Brazylia i Rosja. Według wstępnych szacunków, światowa produkcja papieru i tektury spadła o około 2% w 2019 roku.
Największe spadki obserwujemy w produkcji gatunków graficznych, różne w zależności od rodzaju papieru. Produkcja papierów gazetowych spadła o 8%, a poligraficznych i piśmiennych – wykorzystywanych do produkcji czasopism i katalogów, przesyłek reklamowych itp. o 8,9%. Łącznie spadek produkcji papierów graficznych powlekanych i niepowlekanych wyniósł odpowiednio 11,6% i 6,4%. Produkcja papierów bezdrzewnych zmniejszyła się o 8,1%.
Według wstępnych szacunków, produkcja papierów opakowaniowych pozostała na poziomie z 2018 r., pomimo utrzymującej się tendencji do obniżania gramatury i oszczędnego gospodarowania zasobami, a także wprowadzania zmian w druku opakowań. Działania te mają wpływ na wyniki produkcji, gdyż mierzona jest ona w tonach. Wśród papierów do produkcji opakowań wzrost odnotowały papiery do produkcji tektury falistej i opakowań transportowych – o 1,4%, spadek natomiast wystąpił w przypadku produkcji papierów opakowaniowych wykorzystywanych do produkcji toreb papierowych, o ok. 1,7%.
W 2019 r. udział papierów opakowaniowych w całkowitej produkcji wyniósł 54,1% , co oznacza wzrost w stosunku do 2018 r., kiedy wyniósł 52,5%. Udział papierów graficznych spadł do 32,8%, z 34,9% w 2018 r. Jeśli chodzi o pozostałe gatunki, to w 2019 r. produkcja papierów higienicznych wzrosła o ok. 1% rok do roku i stanowiła 8,5% rynku, a produkcja pozostałych asortymentów papieru i tektury spadła o 3,6%, a jej udział to 4,6% całkowitej produkcji papieru i tektury.
Według danych za pierwsze 9 miesięcy 2019 r., łącznie, na rynek wewnętrzny państw CEPI, w porównaniu do 2018 r. dostawy papieru i tektury spadły o 1,9%, zmniejszył się import o ok. 3,9%, wzrósł natomiast eksport o ok. 0,9%. Wśród spadków w zapotrzebowaniu na papier, wyróżniają się opakowania kartonowe i papierowe, których dostawy wzrosły o ok. 2,6%.
Ogólne zużycie papieru i tektury w krajach CEPI spadło w 2019 r. o około 4%. Wpływ na to miało znaczne spowolnienie gospodarki europejskiej, z 2,2 % w 2018 r. do 1,5 % w 2019 r. jak również mniej korzystna sytuacja gospodarcza na świecie, głównie niestabilność i napięcia handlowe.
Źródło: cepi.org
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]