Smithers Pira ogłosił raport „Przyszłość globalnego rynku opakowań do roku 2020”. Przewiduje on stały wzrost rynku materiałów opakowaniowych o 3,5% rok do roku. Jego wartość osiągnie poziom 998 mld USD w 2020 roku, startując z poziomu 839 mld USD w 2015 roku. Proces wzrostu nie będzie jednak jednolity na całym świecie. Kraje rozwijające się osiągną wzrost powyżej średniej.
Największy udział w rynku mają, i ten trend się utrzyma, elastyczne i sztywne opakowania z tworzyw sztucznych. Rynek opakowań giętkich, w ciągu najbliższych pięciu lat nadal będzie rozwijał się dynamicznie, jednak będzie to wzrost wolniejszy, niż to miało miejsce w pierwszej połowie obecnej dekady. Jako lekkie, opakowania plastikowe, spełniają podwójny cel – mniejsze zużycie materiałów oraz obniżenie kosztów transportu. Konsumenci również postrzegają mniejsze i lżejsze opakowania jako bardziej przyjazne dla środowiska, choć nie zmienia to ogólnie złych ocen dotyczących wpływu opakowań z tworzyw sztucznych na środowisko, po ich wykorzystaniu. Nacisk na dbałość o środowisko, optymalizacja kosztów i recykling, to główne motory napędu rozwoju technologicznego branży opakowań. Innowacje będą się koncentrować na poprawie właściwości laminatów z tworzywa sztucznego, oraz na utrzymaniu ich jakości przy mniejszej grubości.
Opakowania kartonowe – z tektury falistej, kartony składane i kartony do płynów – stanowią rynek opakowań o największej wartości – 261 mld USD w 2015 roku. Ich pozycja będzie utrzymywać się także w kolejnych latach. Największym rynkiem opakowań kartonowych stały się Chiny, które w 2015 roku wyprzedziły USA. Według raportu w 2020 roku będą odpowiadały za prawie jedną czwartą światowej konsumpcji opakowań tekturowych.
Jedną z głównych przyczyn wzrostu rynku opakowań z tektury będzie wzrost sprzedaży detalicznej przez Internet. Konsumenci coraz częściej wybierają zakupy wirtualne zamiast w fizycznie istniejących sklepach. Ta sytuacja mocno wpłynęła na rynek opakowań kartonowych. Na przykład fakt, iż 30–40% zakupów online jest zwracane, wymusza konieczność tworzenia opakowań które łatwo się otwierają i zamykają. Według raportu, w niedalekiej przyszłości, e-Commerce wymusi jeszcze lepsze dostosowanie opakowań z tektury do potrzeb rynku konsumenckiego, aby zmaksymalizować zadowolenie użytkownika z korzystania z tego typu opakowań.
Źródło: Smithers Pira, www.smitherspira.com
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]