FEFCO (The European Federation of Corrugated Board Manufacturers – Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej) wraz z CCB (Cepi Container Board – Europejskie Stowarzyszenie Branżowe Producentów Materiałów z Tektury Falistej) przygotowało raport „Europejskie dane na temat cyklu życia tektury falistej”. Raport taki ukazuje się co trzy lata. Najnowszy, obejmuje dane za 2017 r.
To już 9. taki raport, który dostarcza dane na temat cyklu życia tektury falistej i produktów z niej produkowanych. Dane prezentowane w zestawieniu można wykorzystywać do poprawy efektywności produkcji samej tektury jak i produktów pochodnych oraz do ograniczania wpływu tych procesów na środowisko naturalne. Z każdym raportem doskonalona jest metodologia gromadzenia danych, prowadzonych analiz oraz prezentacji wyników. Efektem są nowe obliczenia emisji CO2, które odeszły od dotychczasowego podejścia „cradle-to-gate”, koncentrującego się na ilości gazów cieplarnianych trafiających do atmosfery, ku podejściu „cradle-to-grave carbon”, które ocenia całkowity wpływ na środowisko.
Raport obejmuje dane, od pozyskiwania drewna po produkcję gotowych pudełek, udostępnione bezpośrednio przez zakłady produkujące papier, tekturę i gotowe pudełka z tektury. Uwzględnia także takie aspekty jak wpływ produkcji potrzebnych chemikaliów na środowisko, spalanie, produkcję energii elektrycznej, transport i przetwarzanie odpadów. Dane są analizowane przez specjalistów i praktyków branży oraz opiniowane przez Instytut Badań Energii i Środowiska (IFEU) w Heidelbergu.
W raporcie nie uwzględnia się korzystania z opakowania z tektury falistej, to już musi zrobić użytkownik jeżeli chce określić jakim obciążeniem dla środowiska jest pełny cykl życia pudełka tekturowego. Musi uzupełnić dane uzyskane z raportu swoimi, dotyczącymi bezpośrednio konkretnego pudełka.
Obecny raport pokazuje znaczną poprawę branży tektury falistej. Prezentuje także przykłady podejmowanych działań, które ograniczają negatywny ich wpływ na środowisko naturalne. Gdyby w obecnym raporcie, do obliczenia ilości CO2 powstającego przy produkcji opakowań z tektury falistej, zastosować metodologię wykorzystaną w poprzednim badaniu, wynik byłby o 11% lepszy. W liczbach bezwzględnych oznacza to emisję 538 kg ekwiwalentu CO2 przy produkcji 1 tony pudełek tekturowych. W stosunku do poprzedniego badania odnotowano zmniejszenie zużycia paliw kopalnych przez zakłady produkcyjne o 12% oraz ograniczenie emisji cząsteczek do środowiska o 40%.
Producenci opakowań tekturowych nie tylko oferują produkt przyjazny środowisku, bo takim jest pudełko tekturowe. Robią także wiele, aby zakłady w których pudełka powstają nie były dla niego uciążliwe. I jak wynika z raportu, ich wysiłki przynoszą skutek. Pełny raport jest dostępny po adresem http://www.fefco.org/sites/default/files/documents/LCA%20Report%202018_web.pdf
Źródło: fefco.org
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.