Recykling w nowoczesnej gospodarce jest bardzo ważny, zależy od tego nie tylko jakość naszego środowiska, ale także ochrona jego zasobów. Im więcej materiałów poddajemy recyklingowi, tym mniej pozyskujemy bezpośrednio z zasobów naturalnych.
W Polsce pod tym względem nie jest najlepiej, do recyklingu trafia tylko 26% śmieci, to znacznie poniżej średniej unijnej. A zgodnie z wprowadzonymi regulacjami, w 2020 roku Polska musi uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu, a w 2030 roku – 65%.
Ministerstwo Środowiska pracuje nad nad nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej. Obecnie obowiązująca, nie spełnia swojej roli. W latach 2014 – 2015 poziom recyklingu w Polsce wzrósł zaledwie o 0,7%. Nowa ustawa ma ujednolicić system zbiórki w całej Polsce i ma wejść w życie w lipcu br. Przewiduje ona, że odpady będą zbierane z podziałem na 4 frakcje: szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji, metale i tworzywa sztuczne. Będzie więc cztery kontenery do których będą trafiać:
- zielony pojemnik – szkło,
- niebieski pojemnik – papier, w tym tektura,
- żółty pojemnik – łącznie metale i tworzywa sztuczne,
- brązowy pojemnik – odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, np. resztek kuchennych.
Zgodnie z nowymi zasadami odpady będą selektywnie zbierane, z podziałem na cztery frakcje, bezpośrednio w budynkach wielorodzinnych i domach jednorodzinnych, czyli tam, gdzie powstają (obecnie jest podział na trzy frakcje). Ma to się też przyczynić do podniesienia jakości zbieranych surowców wtórnych.
Ustawa przewiduje również nagrody – mają pojawić się rozwiązania zachęcające do właściwego segregowania odpadów. Rolę nadzorcy wyznaczono gminom. Jeżeli mieszkańcy dobrze segregują odpady, jest to podwójna korzyść dla ich regionu. Z jednej strony gmina pozyskuje dobry surowiec, który można sprzedać, z drugiej opłata za odpady spada.
Niektóre odpady, jak np. tektura, nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, szybko ulegają biodegradacji, jednak jest to strata dla gospodarki. Surowce mogą być przetworzone i powtórnie wykorzystane, co jest z korzyścią dla wszystkich.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]