Najnowszym raport Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Papierniczego, przedstawia sytuację na rynku celulozowo-papierniczym na świecie w 2015 roku. Bardzo dobrze prezentuje się przemysł europejski, który zajął drugie miejsce. Na pierwszym miejscu są Chiny.
W 2015 r produkcja branży opakowaniowej rosła, kontynuując tren z poprzednich lat, natomiasta delikatnie spadła produkcja papieru graficznego (gazetowego, drukowego i do pisania). Członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Papierniczego (Confederation of European Paper Industries – CEPI) wyprodukowali w 2015 roku 90,9 mln ton papieru i tektury, trochę mniej niż w roku 2014, dokładnie o 0,2%, ale na tym poziomie produkcja utrzymuje się trzech lat. Na tle gospodarki światowej to bardzo dobry rezultat, oprócz Chin wszystkie rynki zanotowały większe spadki rok do roku, a rekordzistą jest Kanada, gdzie produkcja spadła o 7,4%. W Chinach produkcja wzrosła o 2,3% r/r.
W 2015 r. największy udział w rynku miała produkcja papieru i tektury opakowaniowej – 49%, na drugiej pozycji znalazła się produkcja papieru graficznego – 38,8%. 7,9% udziału w rynku przypadło na papier higieniczny, a 4,3% na papier specjalistyczny. Zużycie papieru i tektury w Europie wzrosło o 0,5% rok do roku i wyniosło 77,4 mln ton. Główny wpływ na to ma utrzymujące się ożywienie gospodarcze w krajach UE.
W 2015 roku firmy z branży celulozowo-papierniczej krajów CEPI zainwestowały 3,5 mld euro, co oznacza wzrost o 6,9% do roku 2014. Obroty firm z branży wyniosły 78,8 mld euro. W 2015 roku w krajach CEPI działały 633 przedsiębiorstwa, posiadające 917 zakładów produkcyjnych – 154 celulozownie i 763 papiernie. Przemysł celulozowo-papierniczy w Europie zatrudnia 179 tys. osób.
CEPI obejmuje 93% europejskiego rynku celulozowo-papierniczego. Do organizacji należy 18 państw: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]