Co to jest ślad węglowy? Większość z nas pewnie nie wie, bo nie jest to w Polsce zbyt popularny wskaźnik. Jego znaczenie będzie jednak rosło, więc warto wiedzieć co oznacza. W niektórych krajach, jak np. Wielka Brytania, wskaźnik ten ma już takie znaczenie, że często jest ważniejszy niż cena produktu.
Zmiany klimatyczne stanowią obecnie jeden z najważniejszych problemów środowiskowych. Podejmuje się wiele działań, aby ograniczyć to zjawisko. Aby określić ich skuteczność, potrzebowaliśmy uniwersalnego miernika. W ten sposób narodziła się idea śladu węglowego.
Ślad węglowy to wielkość emisji gazów cieplarnianych wywołanych podczas pełnego cyklu życia danego obiektu, którym może być zarówno osoba, organizacja, wydarzenie czy produkt. Wyrażony jest jako ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu (CO2e/jedn. funkcjonalna). Wskażnik pokazuje więc nie tylko „koszt ekologiczny” powstania danego obiektu, ale również jak wpływa jego użytkowanie na środowisko.
Mówiąc prościej, ślad węglowy zostawia każdy z nas, podobnie jak każdy przedmiot, działanie, firma itd. Nie da się go wyeliminować, jednak podejmowanie odpowiednich decyzji może go ograniczyć. Ślad węglowy obejmuje emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych, które niejednakowo wpływają na środowisko. Aby wyniki dało się porównywać, przyjęto umowną jednostkę – ekwiwalent CO2 (CO2e). Dla każdego gazu określono szkodliwość, porównując jego wpływ na środowisko z dwutlenkiem węgla. Tak uzyskaliśmy uniwersalny wskaźnik pozwalający porównywać, wydawałoby się, zupełnie niezwiązane ze sobą rzeczy.
Dlaczego firmy obliczają ślad węglowy? Na początku zostało to wymuszone przez rządy, organizacje proekologiczne i samych konsumentów, świadomych problemów środowiska naturalnego. Z czasem okazało się jednak, że ograniczanie śladu węglowego, to zysk, nie tylko prestiżowy świadczący o społecznej odpowiedzialności biznesu, ale także ten liczony w walucie.
Poprzez wyliczenia śladu węglowego (i jego optymalizację), produkt staje się atrakcyjniejszy nie tylko dla proekologicznych środowisk, ale także dla innych przedsiębiorców. Wykorzystując go w swoich procesach produkcyjnych, obniżają również swój wskaźnik. Policzenie śladu węglowego pozwala także na poprawę efektywności energetycznej firmy oraz umożliwia szerzej spojrzeć na nią jak na jednolity organizm.
Przykładem jest tu sieć sklepów IKEA która obliczyła i zredukowania swój ślad węglowy. Zamieniając używane palety drewniane na palety tekturowe, o 60% niższe i 90% lżejsze, w samej Europie ograniczyła roczną liczbę przewozów o 50 tys., co dało 140 mln dolarów oszczędności na paliwie i emisji CO2. Przykład jest o tyle ciekawy, że palety drewniane i tekturowe, z punktu widzenia produkcji, są równie ekologiczne. Jednak rozpatrując ich użytkowanie, to już zupełnie inne produkty.
W Polsce na liczenie śladu węglowego decydują się głównie firmy międzynarodowe oraz takie, które w łańcuchu dostaw posiadają kontrahenta wymagającego jego określenia. Sytuacja jednak zmienia się z każdym dniem. Rośnie liczba przedsiębiorstw, które próbują działać tak, by zminimalizować swój wpływ na emisję gazów cieplarnianych, a w tym pomocne jest obliczenie śladu węglowego.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]