Mikrobiologiczne skażenie owoców i warzyw to poważny problem dla sprzedawców detalicznych. Bakterie patogenów zagrażają bezpieczeństwu żywności, a więc i naszemu zdrowiu. Powodujące psucie się owoców i warzyw, a więc dodatkowa także, skracają okres przydatności do spożycia, a więc szybciej należy je dostarczyć finalnemu klientowi. Co więc zrobić, abyśmy mogli cieszyć się smacznym i zdrowym jedzeniem? Kluczowe znaczenie ma opakowanie, a z pomocą przyszła nauka.
Badanie przeprowadzone przez prof. Rosalbę Lanciotti na Wydziale Nauk o Rolnictwie i Żywności Uniwersytetu Bolońskiego wykazało, że tacki z tektury falistej, poprzez redukcję mikrobiologicznego zanieczyszczenia krzyżowego, przyczyniają się do poprawy świeżości, zapachu, wyglądu i smaku owoców, czyli czynników o kluczowym znaczeniu dla klientów. Co równie ważne, ograniczenie zanieczyszczenia mikrobiologicznego, poprzez poprawę bezpieczeństwa żywności, pomaga rozwiązać poważny problem sprzedawców detalicznych, a mianowicie wydłuża okres świeżości nawet o 3 dni.
Do tej pory nie było naukowego dowodu na to, że tektura falista jest czystsza i bezpieczniejsza od opakowań plastikowych. Jednak najnowsze odkrycia wykazały, że pofałdowania znacznie zmniejszają kontaminację mikrobiologiczną, w porównaniu z produktami pakowanymi w plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku (RPC). Wynik testów są więc najlepszym dowodem na to, że tektura falista jest znacznie lepsza, jeśli chodzi o zapobieganie zanieczyszczeniom mikrobiologicznym. Nauka nie ma wątpliwości, tektura falista bije na głowę RPC. Jeżeli chcesz dłużej cieszyć się świeżymi owocami i warzywami, trzymaj je na podkładkach tekturowych.
Opakowania z tektury falistej pozostawiają więc konkurencję daleko za sobą, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę świeżych produktów. Zapewniają nie tylko wysokie bezpieczeństwo przechowywania owoców i warzyw, ale również wysoką higienę. A to przecież nie jedyne zalety opakowań tekturowych. Można na nie łatwo nanosić wydruki wysokiej jakości, stają się więc skutecznym narzędziem marketingowym. Równie łatwo można nadawać im pożądany kształt, przez co nie tylko dobrze są dostosowane do zawartości, ale także pozwalają na optymalizację dostaw i dystrybucji. Tektura falista to również świetny przykład na realizację gospodarki o obiegu zamkniętym – nawet w ponad 80% może być wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu i nadaje się do dalszego przetwarzania. Do tego jest wykonana z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych i nie zaszkodzi środowisku, jeżeli do niego trafi.
Więcej o ważnym odkryciu i innych zaletach tektury falistej na stronie www.corrugated-ofcourse.eu.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań zyskuje na znaczeniu szczególnie w e-commerce, logistyce i handlu detalicznym. W obliczu wymogów środowiskowych i konsumenckich, warto przyjrzeć się bliżej, jakie perspektywy rysują się przed dwoma dominującymi materiałami – tekturą i plastikiem.
Rynek opakowań dedykowanych e-commerce przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnące wymagania konsumentów, rozwój technologii oraz globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Według raportu The Future of E-commerce Packaging to 2029 (Przyszłość opakowań dla e-commerce do 2029 r.) opracowanego przez firmę Smithers, wartość globalnego rynku opakowań dla e-handlu osiągnęła w 2024 roku 75,3 miliarda dolarów, a do […]
Biogospodarka staje się coraz bardziej strategicznym kierunkiem rozwoju przemysłu w Europie, łącząc potencjał odnawialnych zasobów naturalnych z innowacyjnymi technologiami. W centrum tej transformacji znajduje się sektor leśno-drzewny i przemysł celulozowo-papierniczy, który już teraz generuje wartość dodaną na poziomie 25 miliardów euro rocznie i inwestuje ponad 5 miliardów euro w nowe technologie i rozwój. CEPI, reprezentując […]
Branża opakowań dynamicznie się zmienia, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, w tym rosnące wymagania konsumentów, zmiany legislacyjne, rozwój technologii i globalne dążenie do zrównoważonego rozwoju. Dziś opakowanie nie jest już wyłącznie funkcjonalnym dodatkiem do produktu, ale narzędziem komunikacji, innowacji i odpowiedzialności środowiskowej. Oto najważniejsze trendy, które kształtują obecnie rynek opakowań.