W konkursie Packaging Europe Sustainability Awards w kategorii Bioopakowania w tym roku zwyciężyła wyjątkowa tektura, produkowana w główniej mierze z włókien pozyskanych z krzaków pomidora. Z tektury powstają… opakowania na pomidory.
Firma Solidus Solutions, producent zwycięskiej tektury, opracowała technologię produkcji tektury litej wykorzystującej krzaki pomidorów. To, że w jednym miejscu, produkuje się zarówno pomidory, jak również produkt służący do wytwarzania opakowań na nie, był czynnikiem decydującym o przyznaniu nagrody właśnie temu rozwiązaniu. Do tej pory krzaki pomidorów, w większości przypadków kończyły jako kompost, teraz mogą być wykorzystane jako produkt do powstania opakowań i nadal służyć owocom, które na nich wyrosły. Oczywiście tak powstała tektura może być wykorzystana również do produkcji innych typów opakowań.
Konkurs Packaging Europe Sustainability Awards jest organizowany przez czołowy europejski magazyn poświęcony opakowalnictwu – Packaging Europe. W tym roku odbyła się druga edycja konkursu. Nagrody przyznawane kategoriach promujących rozwiązania przyjazne dla środowiska – zmniejszenie zużycia surowca, biodegradowalność, zrównoważony rozwój. W wolnym tłumaczeniu kategorie można tak przedstawić:
- Redukcja masy – najlepsze rozwiązania w obniżaniu ciężaru opakowań.
- Zapobieganie marnowaniu żywności – rozwiązania pozwalające wydłużyć termin przydatności do spożycia i zapobiegające psuciu się produktów.
- Recyklingu surowców – produkcja opakowań z materiałów pochodzących z recyklingu.
- Bioopakowania – produkcja opakowań opartych o materiały pochodzenia biologicznego.
- Technologia – rozwiązania w technologii recyklingu i biodegradacji opakowań.
- Maszyny – innowacje w dziedzinie maszyn opakowaniowych, które zmniejszają zużycie energii, odpadów lub zwiększają wydajności linii produkcyjnych.
- Dobre praktyki – minimalizacji wpływu opakowania, w całym jego cyklu życia, na środowisko.
Zwycięzcy, dodatkowo, są również ogłaszani w następujących kategoriach:
- Najlepszy nowy system pakowania.
- Najlepsze innowacje w materiałach opakowaniowych.
- Najlepsze, tanie innowacje.
Źródło: packagingeurope.com, solidus-solutions.com
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]