Jeżeli myślimy o Japonii i twórczości z papieru, pierwszym skojarzeniem jest origami. Jednak można znaleźć przykłady, że nie tylko tego typu dzieła tam powstają. Monami Ohno jest przedstawicielem trendu, który łamie ten stereotyp. Własnoręcznie tworzy niesamowicie dokładne modele 3D z tektury falistej.
Monami Ohno jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Osace. Swoje pierwsze tekturowe prace zaczęła tworzyć w roku 2011, będąc na drugim roku studiów. Po kilku miesiącach otworzył się dla niej świat sztuki. Japońska artystka została dostrzeżona i doceniona, a efekty jej pracy zaczęły zbierać liczne nagrody i wyróżnienia.
A początki jej prac są zadziwiające. Karton na tworzywo swoich dzieł wybrała… z braku pieniędzy. Miała pomysły, ale nie stać było jej na ich realizacje. Dysponowała za to pokaźną liczbą pudełek wysyłkowych z tektury falistej, które pozostały jej po zakupach dokonywanych przez internet. Więc postanowiła je wykorzystać. Efekt chyba przeszedł nawet jej oczekiwania.
Artystka mieszka w Musashino, nieopodal Tokio i jest animatorką 3D. Po skończonej pracy, porzuca grafikę komputerową, i robi dokładnie to samo, ale w realu. Wszystkie jej prace powstają ręcznie, z taką dbałością o detale, jaką, wydaje się, można uzyskać tylko maszynowo. Wystarczy tylko spojrzeć na jej twórczość, aby zachwycić się z jaką starannością dbała o każdy, nawet najmniej istotny, szczegół. Poniższa prezentacja obejmuje tylko wybrane dzieła, jest ich znacznie więcej. Jak widać mocno fasynuje ją świat filmów science fiction.
Monami Ohno oficjalnie znana jest jako „tekturowa artystka”, ale ma również doświadczenia w branży filmowej, a gdy czas na to pozwala, tworzy także tzw. MOTOBOT-y, czyli ruchome konstrukcje przypominające roboty.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]