Choinka to naturalne lub sztuczne, ustrojone drzewko, najczęściej jodła lub świerk, związane z obchodami świąt Bożego narodzenia, jako obowiązkowy element wystroju. Niestety, życie naturalnej choinki jest krótkie. Szybko po świętach ląduje na śmietniku i w najlepszym wypadku może być przerobiona na biomasę.
Aby przedłużyć życie „żywych” choinek, modne stało się kupowanie ich w doniczkach, regularne podlewanie, a po świętach przesadzenie do ogródka lub parku. Niestety, nie wszystkie drzewka to przeżywają. Co więc zrobić, aby postępować ekologicznie? Można oczywiście zdecydować się na sztuczną choinkę, ale ta wykonana w większości z tworzywa sztucznego, także nie jest ekologiczna.
Aby dbać o ochronę środowiska naturalnego i ograniczyć liczbę wycinanych w okresie świątecznym drzewek, możemy zdecydować się na samodzielne wykonanie choinki z materiałów, które są przyjazne dla środowiska np. z tektury. Pomysłów na takie ozdoby jest mnóstwo, jeżeli ogranicza nas inwencja, można poszukać inspiracji w internecie.
Choinką może być zwykły trójkąt wycięty z tektury z dorobioną podstawką i ozdobiony, ale czywiście może mieć ona bardziej zaawansowany kształt i konstrukcję – składać się z kilku arkuszy tektury, połączonych w stojące drzewko. Projekt może być jeszcze bardziej skomplikowany, gdy np. zdecydujemy się zbudować choinkę z wielu elementów, np. tekturowych pierścieni. Tak przygotowana, wygląda niezwykle efektownie i można ją w ciekawy spsób przystroić. Możemy także wykonać z tektury drzewko, które nie kojarzy się z tradycyjnym wyobrażeniem choinki. Pomysłów jest wiele, reszta zależy od nas. Na pewno taka choinka stanie się oryginalną świąteczną ozdobą naszego mieszkania.
Tektura to doskonałe tworzywo dla tego typu projektów. Wielu z nas już już dzieci budowało z tekturowych pudełek swoje pierwsze konstrukcje, choć pewnie większość zakończyła tego typu zabawę już w czasach szkolnych. Nadal są jednak osoby tworzące z kartonowych elementów prawdziwe dzieła sztuki. Przykładem może być Ewa Mikucińska, artysta plastyk która m.in. ze zużytych opakowań tekturowych wyczarowuje prawdziwe cuda. Wśród jej prac znajdują się kartonowe drzewka, które ozdobione kolorowymi skrawkami papieru robią niesamowite wrażenie, teczki wykonane z tektury, papieru i różnych dodatków, które po otworzeniu zmieniają się w pokoiki dla lalek, a także niezwykłe opakowania.
Kartonowe pudełka w jej rękach zmieniają się w pełne ryb jeziora, łąki czy ukwiecone kosze. A każde z tych dzieł można wykorzystać praktycznie, jako opakowanie świątecznego prezentu. Warto może podchwycić ten pomysł i samodzielnie wykonać oryginalne opakowanie na upominki, które zamierzamy podarować najbliższym pod choinkę? Na pewno zostanie to docenione i sprawi, że nasz prezent na długo zpadnie w pamięć. Na zdjęciach poniżej prezentujemy przykładowe realizacje Ewy Mikucińskiej, więcej fotografi jej prac można znaleźć pod adresem https://www.flickr.com/photos/claraorganicscom/.
Źródło zdjęć: flickr.com Ewa Mikucińska
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.