Tektura ma tak dużo zalet, że znajduje coraz to nowe zastosowania. Polska firma Świat Tektury, wprowadziła na rynek meble z tektury, które mają zastąpić tradycyjne rozwiązania. Czy zdobędą popularność i staną się standardem w mieszkaniach i biurach? W ofercie firmy dostępne są stoły, krzesła, sofy, regały na książki, tekturowe lampy, a nawet coś dla domowych zwierząt – wszystko wykonane ze złożonej z kilku warstw tektury. Jeśli zależy nam na trwalszym rozwiązaniu, dostępne są wersje z nałożonym na tekturę laminatem.
Tekturowe meble to odpowiedź na ciągle rosnące zapotrzebowanie na produkty ekologiczne. Tektura jest lekka, wytrzymała i plastyczna. Można z niej wykonać niebanalne i w pełni funkcjonalne meble, których nie trzeba skręcać, sklejać, można za to łatwo składać i przenosić, a w razie potrzeby także schować. Świadomość ekologiczna wciąż rośnie, a konsumenci coraz bardziej otwierają się na ekologiczne rozwiązania. Tekturowe meble wyróżniają się nie tylko ciekawym wyglądem ale również aspektem prośrodowiskowym, więc ich stosowanie np. w biurze pozwala na budowę odpowiedniego wizerunku firmy.
Zaletą tekturowych mebli jest duża wytrzymałość przy niskiej wadze oraz kompaktowy wymiar po rozłożeniu. Są łatwe w transporcie, a także w przechowywaniu, gdy trzeba je rozłożyć. Meble te cieszą się największym powodzeniem wśród firm oraz studentów, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania i z reguły nie mają do dyspozycji dużego metrażu. Producenci pragną jednak udowodnić, że jest to praktyczne rozwiązanie do każdego domu, stosują je więc we własnych mieszkaniach. Jak mówi prezes firmy …moje mieszkanie w stu procentach jest wyposażone w nasze meble, najstarsze z nich mają dwa lata i pewnie jeszcze długo posłużą. Młodych ludzi nie trzeba przekonywać, że to dobre rozwiązanie. Sceptycznie na meble spoglądają osoby starsze, którym nie chce się wierzyć, że tekturowe meble mogą się sprawdzać.
[wc_row] [wc_column size=”one-half” position=”first”] [/wc_column] [wc_column size=”one-half” position=”last”] [/wc_column] [/wc_row]Eksperci zastanawiają się jak będą wyglądały meble przyszłości. Przewidują, że wkrótce tradycyjne panele MDF, zostaną zastąpione bardziej ekologicznymi płytami wykonanymi z całkowicie naturalnych i w stu procentach biodegradowalnych materiałów, także pochodzących z recyklingu. A stanie się tak dlatego, że wymaga tego polityka klimatyczna, ale również dlatego że klienci na takie właśnie cechy coraz częściej zwracają uwagę.
Źródło zdjęć: Świat Tektury
Udostępnij
Udostępnij
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.
Nowe Rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie przemieszczania odpadów (EU Waste Shipment Regulation – WSR 1157/2024) budzi poważne obawy wśród przedstawicieli sektora recyklingu. Europejska Konfederacja Przemysłu Recyklingowego (EuRIC) stanowczo apeluje o natychmiastowe wydłużenie terminów wynikających z tego rozporządzenia, aby zapobiec destabilizacji rynków recyklingu oraz utracie konkurencyjności europejskiego przemysłu recyklingowego. Szczególnie zagrożony jest sektor recyklingu papieru i […]