Karton to jeden z najgrubszych materiałów papierniczych. Świetnie nadaje się na opakowania, ale jak się okazuje nie tylko. O dziwo jest również idealnym materiałem do budowy gramofonu. Co ciekawe, powstało już kilka projektów, działających na różnych zasadach, ale wszystkie wykorzystują karton. A że popularność płyt winylowych gwałtownie rośnie (obecnie generują większy zysk niż serwisy streamingowe), to zapotrzebowanie na gramofony także.
Jako jedna z pierwszych, na pomysł stworzenia takiego gadżetu, wpadła firma GGRP Sound zajmująca się inżynierią dźwięku. Rozsyłając kartonowe gramofony wraz z mini płytą winylową do kontrahentów promowała swoje usługi. Ich gramofon wygląda jak zwyczajna kartonowa koperta. Jednak po jej odpowiednim złożeniu, zgodnie z nadrukowaną instrukcją, staje się małym gramofonem. Aby odtworzyć płytę potrzebna jest pomoc człowieka i np. ołówek. To już wystarczy aby cieszyć się dźwiękiem. Poniższy obrazek wyjaśnia działanie.
W podobnym celu, czyli dla promocji, gramofon z tektury stworzył DJ Kid Koala (Eric San). Odtwarzacz był dołączony do premierowego wydania jego płyty „12 Bit Blues”. Przed jej odsłuchaniem, gramofon należało złożyć samodzielnie z dołączonego zestawu. Ten także napędzany jest „ręcznie”. Film prezentuje zestaw.
Kolejny przykład to Spinbox, gramofon już zdecydowanie bardziej skomplikowany, wyposażony w głośniki, wzmacniacz i silnik, jednak nadal w dużej części tekturowy. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, gramofon należy złożyć samemu, z elementów załączonych do zestawu. Ze słów producenta wynika, że zabierze to nie więcej niż 18 minut. W porównaniu z przedstawionymi wyżej gramofonami, to już, można powiedzieć, profesjonalne rozwiązanie. Czy ten tekturowy gramofon stanie się alternatywą dla niedrogich odtwarzaczy płyt winylowych wykonanych z plastiku? Trudno powiedzieć. Jednak patrząc na sukces rynkowy tekturowych okularów VR, na pewno nie można tego wykluczyć.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]