Tektura to najgrubszy materiał papierniczy. Uzyskuje się ją przez sklejenie na przemian płaskiego i pofalowanego papieru. Takie połączenie zwiększa właściwości wytrzymałościowe, termiczne, amortyzacyjne, oraz sztywność materiału. Do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat, makulatury. Istnieje wiele rodzajów tektur. Różnią się one przede wszystkim wielkością fali i liczbą warstw papieru. Modyfikacja tych elementów wpływa na parametry tektury.
Tektura falista powstaje z połączenia od dwóch do siedmiu warstw, naprzemiennie płaskich i pofalowanych. Płaska warstwa papieru nazywa się liner, a pofalowana fluting. Główny podział na rodzaje, jest związany z liczbą warstw, jaką posiada tektura:
- Tektura dwuwarstwowa – składa się z dwóch warstwa, płaskiej i falowanej. Cechą charakterystyczną tego rodzaju tektury jest możliwość zwijania w rulon. Główne jej przeznaczenie to dodatkowe zabezpieczenie i amortyzacja w opakowaniu.
- Tektura trzywarstwowa – składa się z dwóch zewnętrznych warstw płaskich oraz pofalowanej warstwy wewnętrznej. Przeznaczona jest do produkcji opakowań o mniejszej kubaturze.
- Tektura pięciowarstwowa – składająca się z pięciu warstw, naprzemiennie płaskich i pofalowanych. Przeznaczona jest do produkcji opakowań o dużej wytrzymałości.
- Tektura siedmiowarstwowa – składająca się z siedmiu warstw, naprzemiennie płaskich i pofalowanych. Większa liczba warstw to większa wytrzymałość. Przeznaczona jest do produkcji opakowań o bardzo dużej wytrzymałości.
Produkcja tektury odbywa się na tekturnicy. Na tzw. wałach ryflowanych – cylindrach ze strukturą pofalowaną, w wysokiej temperaturze nadaje się arkuszowi papieru trwały, falisty kształt. Następnie nanosi się klej na wierzchołki fal i przykleja warstwę płaską. W ten sposób otrzymujemy tekturę dwuwarstwową. Po naniesieniu kleju na naprzeciwległe wierzchołki fal i przyklejeniu kolejnej warstwy płaskiej otrzymamy tekturę trzywarstwową. Proces ten można kontynuować, aż do otrzymania pożądanej liczby warstw.
Obecnie przy produkcji tektury używa się również dodatków powodujących wzrost odporności na obciążenia, kontakt z wodą lub mrożenie. Powstają również tektury powlekane, przydatne do kontaktów z żywnością. Tektura nadaje się do druku offsetowego i fleksograficznego.
Obecnie tektura jest bardzo modnym materiałem. Głównie ze względu na to, że praktycznie w 100% nadaje się do recyklingu. Rozwój technologiczny pozwala także, na uzyskiwanie atrakcyjnych wizualnie opakowań z tektury, a to również jest bardzo ważne. To wszystko powoduje, że znajduje ona zastosowanie w coraz nowych dziedzinach. A to jeszcze nie koniec możliwości tego materiału.
Tektura jest czasem nazywana kartonem, ale z dla profesjonalistów z branży, to dwa różne materiały. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest grubość oraz struktura materiału. Karton charakteryzuje się większą elastycznością oraz jednolitością, a jego gramatura wynosi 160 g/m² – 315 g/m² (choć to także umowne). Aby materiał został uznany za tekturę, jego gramatura musi być większa niż 315 g/m². Kartonami często nazywa się także opakowania z tektury falistej.
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.