Tektura to najgrubszy materiał papierniczy. Uzyskuje się ją przez sklejenie na przemian płaskiego i pofalowanego papieru. Takie połączenie zwiększa właściwości wytrzymałościowe, termiczne, amortyzacyjne, oraz sztywność materiału. Do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat, makulatury. Istnieje wiele rodzajów tektur. Różnią się one przede wszystkim wielkością fali i liczbą warstw papieru. Modyfikacja tych elementów wpływa na parametry tektury.
Tektura falista powstaje z połączenia od dwóch do siedmiu warstw, naprzemiennie płaskich i pofalowanych. Płaska warstwa papieru nazywa się liner, a pofalowana fluting. Główny podział na rodzaje, jest związany z liczbą warstw, jaką posiada tektura:
- Tektura dwuwarstwowa – składa się z dwóch warstwa, płaskiej i falowanej. Cechą charakterystyczną tego rodzaju tektury jest możliwość zwijania w rulon. Główne jej przeznaczenie to dodatkowe zabezpieczenie i amortyzacja w opakowaniu.
- Tektura trzywarstwowa – składa się z dwóch zewnętrznych warstw płaskich oraz pofalowanej warstwy wewnętrznej. Przeznaczona jest do produkcji opakowań o mniejszej kubaturze.
- Tektura pięciowarstwowa – składająca się z pięciu warstw, naprzemiennie płaskich i pofalowanych. Przeznaczona jest do produkcji opakowań o dużej wytrzymałości.
- Tektura siedmiowarstwowa – składająca się z siedmiu warstw, naprzemiennie płaskich i pofalowanych. Większa liczba warstw to większa wytrzymałość. Przeznaczona jest do produkcji opakowań o bardzo dużej wytrzymałości.
Produkcja tektury odbywa się na tekturnicy. Na tzw. wałach ryflowanych – cylindrach ze strukturą pofalowaną, w wysokiej temperaturze nadaje się arkuszowi papieru trwały, falisty kształt. Następnie nanosi się klej na wierzchołki fal i przykleja warstwę płaską. W ten sposób otrzymujemy tekturę dwuwarstwową. Po naniesieniu kleju na naprzeciwległe wierzchołki fal i przyklejeniu kolejnej warstwy płaskiej otrzymamy tekturę trzywarstwową. Proces ten można kontynuować, aż do otrzymania pożądanej liczby warstw.
Obecnie przy produkcji tektury używa się również dodatków powodujących wzrost odporności na obciążenia, kontakt z wodą lub mrożenie. Powstają również tektury powlekane, przydatne do kontaktów z żywnością. Tektura nadaje się do druku offsetowego i fleksograficznego.
Obecnie tektura jest bardzo modnym materiałem. Głównie ze względu na to, że praktycznie w 100% nadaje się do recyklingu. Rozwój technologiczny pozwala także, na uzyskiwanie atrakcyjnych wizualnie opakowań z tektury, a to również jest bardzo ważne. To wszystko powoduje, że znajduje ona zastosowanie w coraz nowych dziedzinach. A to jeszcze nie koniec możliwości tego materiału.
Tektura jest czasem nazywana kartonem, ale z dla profesjonalistów z branży, to dwa różne materiały. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest grubość oraz struktura materiału. Karton charakteryzuje się większą elastycznością oraz jednolitością, a jego gramatura wynosi 160 g/m² – 315 g/m² (choć to także umowne). Aby materiał został uznany za tekturę, jego gramatura musi być większa niż 315 g/m². Kartonami często nazywa się także opakowania z tektury falistej.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]