Zużyte pudełka kartonowe można wykorzystać na wiele sposobów. Przykładem tego może być imponująca budowla, która została zbudowana w Newcastle w Wielkiej Brytanii, w celu uświetnienia NOVUM Newcastle Summer Festival, który zadebiutował w tym mieście. Budynek został zaprojektowany przez francuskiego artystę Oliviera Grossetête.

Słynny francuski artysta, znany jest z imponujących kartonowych konstrukcji tworzonych we współpracy z lokalnymi społecznościami. W Newcastle stworzył tymczasowe przedłużenie nowoczesnej perełki architektury, czyli Ratusza. To była wyjątkowa budowla, ponieważ Grossetête jest znany z tworzenia kopii prawdziwych budynków z kartonu.

Powstały budynek to wspólny wysiłek wielu osób, w tym dzieci, które pomagały w tworzeniu ponad 1500 części, przez kilka dni poprzedzających festiwal. Imponująca konstrukcja była centralnym punkt obchodów trzydniowego wydarzenia artystycznego.

Grossetête, rozpoznawany ze względu na swoje monumentalne konstrukcje z kartonu, inspiruje społeczności na całym świecie do współpracy i przekształcania zwykłych materiałów w zapierające dech w piersiach konstrukcje architektoniczne. W ostatnich latach odtworzył on wiele zabytków, w tym średniowieczny Zamek Donnington, którego ruiny znajdują się w w hrabstwie Berkshire, w Anglii. Kolejnym zadaniem jakie otrzymał, jest odtworzenie obiektu w Ipswich, co to jednak będzie, na razie utrzymywane jest w tajemnicy.

Wielki budynek w Newcastle, zbudowany w całości z kartonowych pudeł, powstał w piątek 11 sierpnia. Struktura, która górowała nad drzewami i latarniami ulicznymi, miała 14 metrów wysokości i powstała przed ratuszem bez użycia jakichkolwiek maszyn.

Nie przetrwała długo, ponieważ została tak zaprojektowana, aby można ją było obalić ręcznie na zakończenie festiwalu. Olivier Grossetête tak skomentował zaprojektowany przez siebie budynek i wydarzenia z nim związane: Kiedy ludzie są razem, można tworzyć piękne rzeczy. Celem nie jest struktura, ale to, co dzieje się wokół niej. Również piękne jak jej wznoszenie jest to, że można zobaczyć jak jest burzona.

Po zniszczeniu budynku, wykorzystane pudełka zostaną poddane recyklingowi.

Źródło: novumnewcastle.com

Źródło zdjęć: Get Into Newcastle: Visit Newcastle City Centre, NE1, facebook.com

Udostępnij

Udostępnij