Rząd Japonii planuje wprowadzić w kwietniu 2022 roku prawo, które zwiększy recykling tworzyw sztucznych, a tym samym ograniczy ilość odpadów z tych materiałów. Tymczasem japoński firmy już od lat, we własnym zakresie, walczą z zanieczyszczeniem środowiska plastikiem.

Najnowszym przykładem jest wodoodporne opakowania z kartonu, opracowane przez spółkę zależną Nippon Paper Industries Co. Tektura w nich stosowana jest pokryta substancją chemiczną, która odpycha wodę i wilgoć. Producent przekonuje, że pudełka nie przepuszczą wody ani wilgoci przez trzy tygodnie. Nowatorski produkt ma stanowić alternatywę dla powszechnie używanych w branży spożywczej pojemników z polistyrenu.

Firma rybacka Nippon Suisan Kaisha Ltd. jako pierwsza rozpoczęła stosowanie wodoodpornych pudełek kartonowych Nippon Paper do transportu świeżych ryb zapakowanych w lód, zastępując nimi wcześniej stosowane pojemniki styropianowe.

Chociaż koszt takich opakowań kartonowych jest wyższy niż produktów styropianowych, to mają one inne zalety, które przeważają szalę na ich korzyść. Tekturowe opakowania są bardziej kompaktowe, dzięki czemu oszczędza się miejsce podczas transportu i nadają się do recyklingu, a to jest wartość nie do przecenienia. Przechodząc na opakowania tekturowe zamiast ze styropianu, można ograniczyć wykorzystanie surowców ropopochodnych nawet o 96%. Firmy stosujące opakowania tekturowe zamiast z tworzyw sztucznych maj też pełne prawo promować się jako „firm przyjazne dla środowiska”.

Nippon Tokai Industries Paper Supply, producent wodoodpornych pudełek z tektury, widzi dalsze możliwości w rozwoju zrównoważonych produktów i zamierza wykorzystać te trendy społeczne do wprowadzania kolejnych przyjaznych dla środowiska, nowatorskich rozwiązań.

Udostępnij

Udostępnij