Londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta przygotowuje wirtualną wystawę „Pandemic Objects”, na której zaprezentowane zostaną przedmioty codziennego użytku, które w dobie koronawirusa nabrały całkiem nowego znaczenia i wartości. Znajdą się tu m.in. kartonowe opakowania, klamki, papier toaletowy, maszyny do szycia, jak również produkty spożywcze takie jak mąka i drożdże.
Pandemia koronawirusa zmieniła naszą codzienność. Wprowadzone ograniczenia oraz nowe zagrożenia sprawiły, że wiele rzeczy zaczęliśmy postrzegać zupełnie inaczej. To co przed pandemią wydawało się zwykłym przedmiotem codziennego użytku, nagle stało się czymś co jest zagrożeniem lub chroni nas przed nim. Zwyczajne przedmioty, których wcześniej nie zauważaliśmy, znalazły się nagle na pierwszym planie.
Przykładem może tu być klamka od drzwi. Od kiedy ogłoszono, że wirus może przetrwać na jej powierzchni nawet trzy dni, zaczęliśmy unikać dotykania klamek, co uświadomiło nam jak trudne to zadanie. Obecnie są one bardziej postrzegane jako przeszkoda w pokonaniu drzwi, niż jako ułatwienie. Kolejny przykład to nasze kulinarne przyzwyczajenia, które zmieniły się pod wpływem pandemii. Produkty, którym nie poświęcaliśmy zbyt wiele uwagi jak np. mąka i drożdże, stały się nagle bardzo pożądanym towarem. Powodem tego stała się rosnąca popularność pieczenia domowego chleba. Przygotowanie produktów żywnościowych podczas pandemii to nie tylko sposób na aktywność podczas przymusowej izolacji, ale również swego rodzaju terapia, która pomaga radzić sobie ze stresem, rozładowywać negatywne emocje, a także dawać poczucie samowystarczalności.
Szczególne miejsce podczas pandemii zyskały również opakowania. Bezpieczne materiały opakowaniowe, takie jak tektura, znalazły się również w centrum uwagi. Stały się ona dla nas bardzo ważne, szczególnie jeśli nabywamy produkty z takich sektorów jak branża medyczna, środków higieny osobistej czy spożywcza. Wyroby, wcześniej oferowane w supermarketach bez żadnych zabezpieczeń, obecnie są odpowiednio pakowane, by zapewnić kupującym wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny. Restauracje, jeśli działają, przestały serwować posiłki do stolików, a tylko oferować zapakowane na wynos. Wielu osobom dopiero ta sytuacja uświadomiła jak ważne są opakowania w zapewnieniu odpowiedniego poziomu higieny. Opakowania tekturowe, umożliwiające sprzedaż gotowych posiłków na wynos, odegrały także jeszcze jedną ważną rolę dla branży gastronomicznej – umożliwiły jej przetrwanie tego trudnego okresu.
Opakowania kartonowe na żywność i napoje od dekad uznawane są za higieniczne i wygodne w użytkowaniu. Spełniają najwyższe standardy pod względem zdrowotnym oraz oferują korzyści wynikające z ich naturalnego pochodzenia. To spowodowało, że znalazły się na wystawie, wśród najważniejszych przedmiotów codziennego użytku czasu pandemii.
Muzeum Wiktorii i Alberta odwołało wszystkie stacjonarne wystawy, więc zespół zaangażował się w stworzenie ich wirtualnego odpowiednika. „Pandemic Objects” prezentując przedmioty codziennego użytku, ma pokazać, jak pandemia zmieniła nasze postrzeganie świata i życia. Niezależnie, czy chodzi o miłość do pieczenia chleba czy lęk przed wirusem przenoszonym na klamkach czy o nowe spojrzenie na pudełka kartonowe, zmieniło się nasze podejście do wielu przedmiotów codziennego użytku i zwykłych czynności. I nawet gdy sytuacja wróci do normy, to doświadczenie pozostanie w nas na zawsze.
Wirtualna wystawa „Pandemic Objects” dostępna będzie na stronie www.vam.ac.uk/blog.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]